Windows 11: Microsoft aktualizoval historickou aplikaci


Paint je jednou z historických aplikací Microsoftu: zrodil se spolu s Windows a v průběhu let byl s přehledem obnoven. S Windows 11 však přichází i změna

Kdo se alespoň jednou v životě neztratil při kreslení beztvarých objektů v programu Microsoft Paint, zejména když byly počítače v plenkách a internet byl ještě hologramem? Všichni jsme to dělali, přestože bylo jasné, že myš není ideálním nástrojem pro vytváření věrohodných digitálních obrazů.

Každý si představí, že Malování je velmi stará aplikace, ale mnozí si možná neuvědomují její skutečné stáří, které je stejné jako u Windows: před 36 lety byla totiž vydána první verze operačního systému Microsoft s předinstalovaným Malováním, "programem", který se v průběhu let jistě vyvíjel, ale ve všech ostatních ohledech zůstal prakticky nezměněn. A to se stalo. Přestože se za více než třicet let existence Windows značně vyvinul, Malování vždy provázelo četné verze redmondského systému konstantním způsobem až do současnosti, kdy by o jeho přítomnosti na palubě nejnovějších Windows 11 (zde se dozvíte, kdy přijde a kolik bude stát) nikdo nepochyboval.

Náhled nového Malování pochází od Microsoftu

A právě ve Windows 11 by mělo být Malování přepracováno, revidováno. Příští operační systém Microsoftu, který byl oficiálně představen zhruba před měsícem, přece jen prošel zásadní grafickou úpravou, a tak se společnost rozhodla stejným způsobem ošetřit i historickou aplikaci Windows, aby byla s novým prostředím více v souladu.

Vývojáři, kteří se v posledních týdnech seznamovali s náhledem Windows 11, zjistili, že Malování zůstalo z hlediska grafiky beze změn. Ti, kteří byli zklamáni, však podcenili, že vzhledem k tomu, že se nejedná o finální verzi Windows 11, může se do vydání ještě leccos změnit, což se také stane.

O odhalení v předstihu, které v těch, kteří se nemohou dočkat, až se s novými Windows seznámí, vyvolává trochu zdravého očekávání, se postaral sám Microsoft, který v posledních hodinách sdílel na Unsplash obrázek Windows 11, na němž si můžete prohlédnout nové uživatelské rozhraní, které by společnost vyhradila Malování.


Malování bude mít racionálnější rozhraní

Oproti současnému rozhraní je mnohem modernější, zůstává v duchu Malování, ale aktualizuje ho podle dnešní doby. Z těch několika málo hodnocení, která lze z obrázku přes displej provést, se však zdá, že Microsoft přiložil ruku k dílu rozvržení Malování s ohledem na ty, kteří, jak je vidět na obrázku, budou používat software s perem a dotykovým displejem.

V nástrojové liště programu, v nabídkách Soubor, Úpravy atd., obsahují ikony méně vysvětlivek, jak fungují - přece jen jsme si je museli léta pamatovat - a těží tak z racionálnějšího využití dostupného prostoru.

Zda a jak bude Malování ve Windows 11 vypadat, bychom se měli dozvědět s jistotou již brzy: operační systém z Redmondu přejde do své závěrečné fáze RTM, tj. té přípravné pro uvedení na trh, relativně brzy.