WhatsApp: už nebudete moci ukládat profilové obrázky


WhatsApp odstranil možnost stahovat profilové obrázky vašich přátel kvůli ochraně bezpečnosti a soukromí: zde je popis změn

WhatsApp aktualizuje a odstraňuje funkci, kterou uživatelé často používali: ukládání profilových obrázků vašich přátel. To je velká změna, zejména z hlediska ochrany osobních údajů. Jak jsme již před několika měsíci informovali, profilové obrázky ve službě WhatsApp využívají zločinci k inscenování online podvodů a krádežím desetitisíců.

Rozhodnutí společnosti WhatsApp odstranit tuto funkci přichází jen několik dní po skandálu, který aplikaci zasáhl: zneužitím zranitelnosti v kódu dokázali hackeři nainstalovat do chytrého telefonu uživatele špionážní software jednoduchým telefonátem prostřednictvím aplikace. Aby vývojáři předešli možným problémům se soukromím, rozhodli se také odstranit možnost ukládání profilových obrázků uživatelů do paměti telefonu. Nová funkce byla prozatím uvolněna pouze v beta verzi aplikace WhatsApp pro Android a v aplikaci WhatsApp Business pro iPhone. Pokud budou testy úspěšné, nová funkce se brzy objeví i v dalších verzích aplikace WhatsApp.

Proč už nemůžete ukládat profilové obrázky svých přátel ve WhatsApp

WhatsApp odstranil možnost ukládat profilové obrázky přátel ve WhatsApp ze dvou souvisejících důvodů: bezpečnost a ochrana osobních údajů. Bylo zaznamenáno mnoho případů, kdy uživatelé nahlásili zneužití svého profilového obrázku ve službě WhatsApp: podvodníci jej používají k podvodům na svých přátelích. Podvodník stáhne obrázek osoby ze služby WhatsApp a vytvoří nový profil WhatsApp se stejným obrázkem. Poté kontaktuje přátele dotyčného a pošle jim zprávu, že je ve finanční tísni a potřebuje pár desítek eur, aby se dostal domů. Mnoho lidí těmto podvodům uvěřilo a dalo hackerům až sto eur. Aby vývojáři těmto podvodům učinili přítrž, rozhodli se odstranit příčinu problému a již neumožňují uživatelům stahovat profilové fotografie WhatsApp do jejich smartphonů.


Jak se mění WhatsApp

Pro uživatele to není velká změna, není to funkce, která by navždy změnila WhatsApp. Naopak. Zvyšuje bezpečnost a soukromí uživatelů. V rozhraní dojde pouze k malé změně: z profilové karty kontaktů WhatsApp zmizí ikona sdílení, která umožňovala uložit obrázek nebo jej sdílet na sociálních profilech.

Přestože již nebude možné ukládat profilové fotografie vašich přátel ve WhatsApp, existuje jednoduchý trik, jak to obejít: pořiďte snímek obrazovky.