Vyhledávač

Vyhledávací stroje jsou programy, které vyhledávají v dokumentech konkrétní klíčová slova a vracejí seznam dokumentů, kde byla klíčová slova nalezena. Vyhledávací stroj je opravdu obecná třída programů; termín se však často používá ke specifickému popisu systémů jako Google, Bing a Yahoo! Hledání, které uživatelům umožňuje vyhledávat dokumenty, články, webové stránky a videa na webu.


Webové vyhledávače

Webové vyhledávače obvykle fungují tak, že rozesílají pavouka, který načte co nejvíce dokumentů. Jiný program, nazývaný indexer, tyto dokumenty přečte a vytvoří index na základě slov obsažených v každém dokumentu. Každý vyhledávač používá vlastní algoritmus k vytvoření svých indexů, takže v ideálním případě jsou pro každý dotaz vráceny pouze smysluplné výsledky.

Jelikož mnoho majitelů webových stránek spoléhá na to, že na jejich webové stránky odesílají provoz vyhledávače, rozrostlo se celé odvětví o myšlenku optimalizace webového obsahu za účelem zlepšení umístění ve výsledcích vyhledávače. Optimalizace pro vyhledávače (SEO) používá klíčová slova co nejvhodněji a nejkonkrétněji, aby byla webová stránka prominentnější.

Běžné vyhledávače a nástroje

Kromě webových vyhledávačů zahrnují další běžné typy vyhledávačů a software následující:

Nástroj pro vyhledávání na ploše

Nástroj pro vyhledávání na ploše je forma offline vyhledávání, která vám umožňuje procházet soubory v počítači, nikoli hledat na internetu.

Metasearch Engine

Meta-vyhledávač vyhledá ostatní vyhledávače a poté zkombinuje výsledky, které obdrží od všech.

Blogový vyhledávač

Vyhledávače blogů prohledávají blogosféru a pouze indexují a poskytují výsledky vyhledávání z blogů (webové protokoly).

Enterprise Search

K dispozici jsou také nástroje podnikového vyhledávání pro prohledávání strukturovaných i nestrukturovaných dat pro lepší využití podnikových dat.

Doporučená četba: Jak fungují webové vyhledávače Webopedie.