Všechno nejlepší k narozeninám Pongu, první domácí videohry


Pongu, který je považován za první skutečnou domácí konzoli, je 40 let. Pokud dnes všichni znají PlayStation, Xbox a Nintendo, zásluhu na tom má Pong

Je to přesně čtyřicet let, co byla na trh uvedena první skutečně úspěšná domácí konzole Pong. Psal se 3. srpen 1975 a Atari se rozhodlo uvést na trh domácí videohru, kterou později všichni nazývali konzolí.

Na svou dobu byl "Home Pong" (jak se hra jmenovala) skutečnou revolucí: byla to první konzole, která dosáhla značného úspěchu (během několika měsíců se jí prodalo více než 150 000 kusů), a otevřela dveře vývoji dalších domácích konzolí (Sega a Nintendo). Upřímně řečeno, Pong nebyl první domácí videohrou, která se dostala na trh (na trhu se již objevil Magnavox Odyssey, videohra velmi podobná Pongu, která však nedosáhla takového úspěchu), ale jako první ukázal, jak moc si uživatelé konzole oblíbili. Jestliže dnes všichni znají PlayStation, Xbox a Nintendo, zásluhu na tom má Atari a Pong.

Ale co je to Pong?

Pokud jste si mysleli, že Pong nabízí všechny možnosti moderních konzolí, tak jste na velkém omylu. Pong je domácí videohra, která se připojuje k televizoru a má dva jednoduché joysticky. A kolik her je uvnitř Pongu? Velmi jednoduché, jen jedno. Název Pong pochází z ping-pongu: videohra je tenisový "simulátor", v němž dva "hráči" soupeří o vítězný bod. Všichni jsme alespoň jednou v životě viděli obrázek hry Pong: hráči jsou představováni "tyčí", která se pohybuje shora dolů a naopak, aby odrazila míček do hřiště soupeře. Primitivní tenisová videohra, která však od 3. srpna 1975 prakticky způsobila revoluci ve světě konzolí. Softwarový dům Atari, který konzoli uvedl na trh, ji původně nazval "Tele-Games", ale v následujícím roce ji přejmenoval na "Home Pong", čímž vlastně vytvořil "mýtus".

Všechno začalo kabinovým křižníkem

Nápad uvést na trh domácí videohru přišel u Atari po úspěchu, kterého dosáhl Pong v podobě kabinového křižníku (tj. videohry, které se stále nacházejí v hernách). První verze hry Pong (vytvořená trojicí Alcorn, Bushnell a Dabney) byla vydána v září 1972 v kavárně Andyho Cappa v Sunnyvale. Videohra je velmi jednoduchá: kromě štěrbiny pro vložení čtvrťáku, který ji zprovozňuje, má tlačítko pro spuštění hry a dvě kolečka pro pohyb hráčů. Několik dní po instalaci se však objevily první problémy a hra nefungovala. Důvod? Pokladna na mince byla tak plná, že nebylo možné zahájit hru. Po úspěchu krabice se Alcorn, Bushnell a Dabney rozhodli 3. srpna 1975 uvést na trh domácí verzi. Samotná společnost Atari v následujících letech uvedla na trh nové verze hry Pong a firmy tento nápad okopírovaly.