Už žádné tradiční pevné disky: 5 důvodů, proč zvolit SSD


Disky SSD jsou skvělou alternativou k tradičním pevným diskům pro ukládání dat do počítače, podívejme se, proč dáváme přednost SSD

Do nedávna měli kupující počítačů v případě interního úložiště pouze jednu možnost, a to pevný disk (HDD). V posledních několika letech je však možné zvolit si také SSD (Solid State Drive), který poskytuje vyšší výkon.

SSD jsou novou generací "pevných disků", které se v některých ohledech podobají spíše USB pen diskům než tradičním pevným diskům, protože zapisují na flash paměť, nikoli na skutečný disk. Proto je označení "pevné disky" nové generace nesprávné, protože obsahují buňky, nikoliv disk. SSD disky si většina lidí od jejich uvedení na trh pochvaluje pro jejich rychlost a spolehlivost. Podívejme se však, proč byste měli dát přednost SSD před pevným diskem.

Rychlost

Jak bylo uvedeno výše, SSD jsou výhodnější než pevné disky, protože umožňují mnohem rychlejší načítání programů. To výrazně zvyšuje výkon zařízení. To je patrné zejména ve fázi spuštění. Počítačům, které používají pevné disky, trvá načítání všech procesů v počítači déle.


Multitasking

Disky SSD umožňují spouštět více programů současně, aniž by to mělo vliv na výkon počítače. Pokud se rozhodnete spustit antivirovou kontrolu a oblíbenou videohru, budete muset obvykle s pevným diskem několik minut počkat, než počítač začne pracovat naplno.


Baterie počítače

Počítače s pevným diskem mají obecně nižší spotřebu energie než počítače s klasickým pevným diskem. Kromě toho, a to by se nemělo podceňovat, použití polovodičových disků znamená, že se zařízení nepřehřívá, což zabraňuje jeho poškození a snadnému opotřebení. Vzhledem k tomu, že teplota je stabilnější, bude baterie také méně pracovat. To se projevuje na správném chodu chladicího systému a delší životnosti ventilátorů v počítači.

Odolné

SSD jsou navzdory některým kritikám velmi odolné úložné systémy. Nemají žádné mechanické části, které by se mohly zlomit, a především jsou navrženy tak, aby odolávaly vibracím. Pokud používáte notebook a vozíte ho s sebou v MHD, vlaku nebo v autě, neberte to na lehkou váhu.

Pro hráče

Jestliže jste nadšenci do videoher nebo dokonce profesionální hráči, jsou disky SSD nezbytné pro rychlejší načítání vašich oblíbených her. Pevné disky, jak již bylo zmíněno, jsou ideální pro hry s vysokými nároky.