Trik na rychlé nabíjení iPhonu


V systému iOS 13 je funkce Optimalizované nabíjení, která dokáže ochránit baterii smartphonu: tady je návod, jak funguje

Jsou určitá období, dny nebo celé týdny, kdy svůj smartphone využíváme častěji. Ať už je to kvůli práci, nebo jen tak pro zábavu, třeba proto, že jsme na dovolené a chceme pořídit spoustu fotografií a videí, v těchto chvílích je baterie telefonu vystavena největší zátěži.

A často je obtížné přežít celý den, pokud váš smartphone není úplně nový. V systému iOS 13 je však další nastavení, které vám v těchto dnech pomůže iPhone nabít. Nazývá se "optimalizované nabíjení" a je navrženo tak, aby chránilo zdraví baterie a zkrátilo její stárnutí na základě známého principu 40/80. Tato funkce prodlužuje celkovou životnost baterie, ale snižuje množství energie uložené při každém nabití. To znamená, že pokud chceme mít baterii nabitou na 100 %, musíme funkci Optimised Recharge deaktivovat, zatímco pokud chceme chránit zdraví baterie, musíme ji znovu aktivovat.

Co je princip 40/80

Lithium-iontové baterie, jako jsou ty, které jsou zabudované v našich chytrých telefonech, tabletech a všech moderních mobilních elektronických zařízeních, mají víceméně stejné chemické vlastnosti a všechny reagují podobným způsobem na nepřetržité nabíjecí a vybíjecí cykly: jak stárnou, ztrácejí účinnost. Čím více se baterie nabíjí a vybíjí, tím méně energie se do ní při každém nabití vejde. Ukázalo se však, že stárnutí baterie se zmírní, pokud se vyhneme jejímu úplnému vybití a následnému 100% dobití. Ideální je nabíjet ji, když její nabití klesne pod 40 %, ale nepřekročí 80 %. Baterie, která je nabitá na 40 až 80 %, vydrží déle. Proto se mu říká "princip 40/80".


iOS 13 a optimalizované nabíjení

Jednou z nejpropagovanějších funkcí systému iOS 13 je tzv. optimalizované nabíjení. Apple ji prezentuje jako novou funkci, která prodlouží životnost baterie. Ve skutečnosti však nejde o nic jiného než o uplatnění principu 40/80. Nebo alespoň jeho část. Když je optimalizované nabíjení aktivováno, smartphone přestane sám přijímat energii, když baterie dosáhne 80 %. Místo toho je na nás, abychom ji nabíjeli, když je pod 40 procenty.


Jak rychleji nabít baterii iPhonu

Je jasné, že pokud potřebujete z některého z výše uvedených důvodů delší výdrž baterie, jednou z možností je vypnout optimalizované nabíjení. Tímto způsobem můžeme nabít baterii na 100 % a používat smartphone delší dobu. Přejděte do Nastavení > Baterie > Stav baterie a vypněte funkci Optimalizované nabíjení baterie. Nezapomeňte však, že v takovém případě bude mít naše baterie kratší životnost. Když už tedy nepotřebujeme maximální výdrž baterie, je nejlepší tuto funkci iOS 13 opět zapnout.