Transplantace hlavy v roce 2017 díky virtuální realitě. Foto


Platforma VR naučí pacienta ovládat pohyb v novém těle. Systém bude využívat prohlížeče HTC Vive a technologii Virtuix Omni

Neurochirurg Sergio Canavero právě uvedl, že bude používat virtuální realitu k přípravě pacienta na první transplantaci hlavy. Trénink podle vědce začne několik měsíců před operací.

Dr Canavero je proto odhodlán pokračovat ve svém projektu navzdory obavám vědecké komunity, která se zdráhá uvěřit, že lidské tělo tak složitou operaci vydrží. Virtuální platforma vyvinutá americkou společností Inventum Bioengineering Technologies pomůže pacientovi přizpůsobit se fyzickým a psychickým změnám, které v novém těle po transplantaci nastanou. Prvním člověkem, který si tuto technologii vyzkouší, bude Valerij Spiridonov, 31letý Rus, který trpí vzácnou formou svalové atrofie, známou jako Werdnigova-Hoffmannova choroba.

Virtuální platforma

Měsíce před vstupem na operační sál pak pacient podstoupí dlouhý cyklus virtuálního tréninku, kde se začne učit ovládat nohy a ruce svého budoucího těla.

Platforma VR bude s největší pravděpodobností založena na prohlížečích HTC Vive a technologii Virtuix Omni, která poskytuje konkávní povrch a výztuhu, s níž se pacient může pohybovat, zatímco je ponořen do virtuálního světa. Součástí VR konstrukce je také klecový systém, který pomůže pacientovi zůstat ve vzpřímené poloze.

Chirurgický zákrok, který chce doktor Canavero provést v roce 2017, bude velmi složitý a bude se na něm podílet 150 vědců. Nejprve bude Spiridonovova hlava vyjmuta z jeho těla a poté znovu připojena k hlavě dárce. Nejobtížnější částí bude propojení tepen hlavy s mozkem. Nejobtížnější bude propojení tepen a cév mezi tělem a hlavou. Podle většiny vědecké obce je riziko, že tělo novou hlavu odmítne, velmi vysoké. V tomto okamžiku, pokud bude výsledek pozitivní, bude Spiridonov díky virtuálnímu tréninku již vědět, jak ovládat nové tělo.