Světový den emoji, dnes oslavujeme chatovací tváře


17. července je Světový den emoji, svátek věnovaný roztomilým tvářičkám, které denně používáme na chytrých telefonech ke komunikaci, zde je jejich příběh

Usměvavé, smutné, naštvané. V dnešní době komunikujeme také, ne-li především, díky vtipným obličejům. Zejména v aplikacích pro rychlé zasílání zpráv, jako je WhatsApp nebo Facebook Messenger. A právě dnes, 17. července 2018, je den emoji, který se po celém světě slaví jako Světový den emoji.

Chceme-li se o svou emoji party podělit s ostatními fanoušky emotikonů a smajlíků, můžeme na hlavních sociálních platformách, jako je Twitter, Instagram nebo Facebook, použít ad hoc vytvořený hashtag #WorldEmojiDay. Pro ty, kteří to nevědí, tvůrcem emoji je Scott Fahlman, profesor informatiky na Carnegie Mellon University. V den, kdy Scott uvedl na trh první smajlíky pro přátelskou komunikaci, ho ani ve snu nenapadlo, že sklidí tak obrovský úspěch mezi všemi uživateli internetu po celém světě. Úspěch, který částečně změnil i způsob, jakým komunikujeme v psané podobě na počítačích a chytrých telefonech.

Proč se Světový den emoji slaví 17. července?

Proč byl ze všech dnů v roce pro oslavu emoji vybrán právě 17. červenec? Světový den emotikonů se slaví v tento den jednoduše proto, že se jedná o stejné datum, které se objevuje v emotikonu, který označuje kalendář. Pokud si všimnete, mezi různými emoji, které máme v aplikaci WhatsApp nebo Facebook Messenger, ikona, která označuje kalendář, má datum 17 červenec. První smajlík byl odeslán v roce 1982 prostřednictvím sítě Arpanet, předchůdce internetu. Prvním, kdo navrhl emoji s kloubovým designem, jak je známe dnes, byl Japonec Šigetaka Kurita. Konsorcium Unicode je v současné době zodpovědné za vytváření standardů a schvalování nových obrázků z různých seznamů emotikonů, které denně používáme. Světový den emoji byl poprvé vyhlášen 17. července 2014 Jeremym Burgem, který je také zakladatelem webu emojipedia.org, což je, jak název napovídá, jakási Wikipedie pro emoji.


Statistiky a zajímavosti o emoji

Co myslíte, jaký smajlík byl v roce 2017 nejčastěji odesílán na světě prostřednictvím našich chytrých telefonů na Facebooku? Pokud si pod pojmem smích představíte emoji se slzami v očích, jste na správné stopě. Stejné emoji pro hromový smích bylo v roce 2015 vyhlášeno slovem roku Oxfordským slovníkem angličtiny. V Itálii, stejně jako ve Španělsku, byl však v roce 2017 nejčastěji odesílaným emoji v aplikacích pro zasílání rychlých zpráv smajlík, který posílá polibek. Zatímco ve Francii uživatelé internetu nejčastěji posílali emotikon mrknutí.

Zajímavost: je to emotikon nebo emotikon? Podle Accademia della Crusca jsou v současné době přijatelné obě verze, i když vzhledem k japonskému původu slova by bylo správnější používat mužský rod. Je však třeba říci, že na internetu se více používá ženská varianta. Podle různých lingvistů jsou emoji prvním jazykem na světě a nejrozšířenějším jazykem lidstva. Je to také nejrychleji se rozvíjející způsob komunikace v historii lidských idiomů. Tyto roztomilé tvářičky ovlivnily také kulturu, a to jak popovou, tak uměleckou. Do emoji jsou přeloženy například celé knihy, jako je Pinocchio, Moby Dick nebo dokonce Bible. A existuje i film Emoji Movie. Muzeum MOMA v New Yorku zakoupilo první balíček emoji (170 obličejů) vytvořený v 90. letech a vystavuje ho ve svých sálech jako skutečné umělecké dílo.