Řada Galaxy Note není mrtvá: Galaxy Note 21 přichází


Řada Galaxy Note od společnosti Samsung má přestávku, ale nezdá se, že by to bylo příliš. Nejnovější zvěsti a informace o premiéře Samsungu Galaxy Note 21

Je to zvláštní rok 2021 kvůli nedostatku čipů všeho druhu, který v posledních měsících propukl a nevykazuje žádné známky řešení. Nejistota a nestabilita se projevují i ve zbytku výrobního řetězce a všichni velcí výrobci kapesních technologií se musí vypořádat se současným prostředím, které je staví před stejné výzvy, pokud jde o získávání komponentů a montáž finálních výrobků.

Neexistují žádné kouzelné hůlky, a to ani pro velké hráče v tomto odvětví, jako jsou Samsung a Apple. Pravděpodobně proto Samsung v lednu 2021 rozšířil kompatibilitu pera S Pen, které bylo vždy doménou řady Galaxy Note, i na Samsung Galaxy S21, protože tušil, že čas ještě více ztíží obstarávání elektronických součástek. Záměrem bylo pravděpodobně předvídat scénář, kdy by potíže ovlivnily vydání Samsungu Galaxy Note 21 natolik, že by v roce 2021 nebyl v nabídce ani model pro fanoušky stylusu. Scénář se nakonec stal skutečností, protože letos žádný Note na trh nepůjde.

Samsung Galaxy Note, pohřeb může počkat

Ale ne příští rok, pokud nedojde k nepředvídatelným katastrofám. Podle obvykle dobře informovaných se Samsung po roční nucené přestávce vrátí k řadě Galaxy Note v roce 2022. Zdá se to nevyhnutelné jednak proto, že nechce zrušit řadu, která společnosti v průběhu let přinesla velké obchodní uspokojení a zisky, jednak proto, že tvrdé jádro nadšenců řady Galaxy Note se zřejmě nehrne k modelu Galaxy S21, který je rovněž kompatibilní s perem S Pen.

V posledních měsících se hodně mluvilo o možnosti, že by Samsung mohl nadobro odložit Samsung Galaxy Note na lavičku a možná jej nahradit dalšími skládacími modely vybavenými stylusem, které by zákazníkům nabídly věrohodného nástupce řady Note.

Myšlenku, kterou tyto zvěsti podporují, podporují i zvěsti o tom, že Samsung Galaxy Z Fold 3 je kompatibilní s perem S Pen, ale společnost zřejmě není zcela přesvědčena o tom, že je ideální doba na to, aby se zapsala do historie řady Samsung Galaxy Note, možná i s ohledem na nedostatečný výkon Galaxy S21 jako alternativy k poznámkám.


Trh ovládají společnosti Samsung a Apple

Obchodní výsledky naopak podporují rozhodnutí zvýšit ceny chytrých telefonů nad hranici, která byla před několika lety neúnosná, a to i přes rozsáhlé protesty některých technologických nadšenců. Z hlediska čistých tržeb tvoří Apple téměř polovinu obratu v odvětví chytrých telefonů (přesněji 46 %) a Samsung vede s 19 %. Tito dva lídři trhu se na obratu za poslední čtvrtletí podíleli dohromady 65 % a na ostatní hráče na trhu nezbylo prakticky nic.

Analytici Strategy Analytics navíc upozornili, že 25 % celosvětového obratu tvoří chytré telefony, jejichž výrobní náklady přesahují 900 dolarů, tedy produkty, jejichž ceníková cena se pohybuje vysoko nad psychologickou hranicí 1 000 eur. Segmentu superprémiových smartphonů opět dominují společnosti Apple a Samsung.