Qualcomm oznamuje čtyři nové čipy pro každý rozpočet


Qualcomm oznamuje čtyři nové čipy, které uvidíme na trhu do konce roku: Tady jsou novinky, kdy a kde je uvidíme

Qualcomm dnes oznámil čtyři nové čipy, se kterými se v následujících měsících pravděpodobně budeme na trhu chytrých telefonů často setkávat. Další dva, Snapdragon 695 5G a 680 4G, jsou těmi, které nabízejí nejvíce podnětů k zamyšlení, i když se zdá, že mají dvě velmi odlišná využití s ohledem na kompatibilitu či nekompatibilitu se sítěmi nové generace. První z nich nabízí plnou podporu sítí 5G, zatímco druhý je zjevně určen pro vybavení produktů určených pro regiony světa, kde 5G ještě není rozšířeno a jeho implementace probíhá pomalým tempem. Zde jsou ve stručnosti novinky a změny čtyř nových čipů pro všechny rozpočty, kterými Qualcomm "zaútočí" na vedoucí postavení MediaTeku.

Nové čipy Qualcomm

Z nových čipů Qualcomm je asi největším skokem vpřed oproti současné nabídce Snapdragon 695, který opouští Snapdragon 690: přichází s podporou sítí 5G s technologií mmWave i sub-6, které jsou v obou případech velmi rychlé v přenosu signálu. Tato zpráva je důležitá, protože se očekává, že nový Snapdragon 695 bude používán v produktech střední třídy, takže přinese zážitek z prohlížení webu v 5G, který je typický pro smartphony vyšší třídy, i do produktů s relativně nižší cenou.

V porovnání se svým předchůdcem nabízí Snapdragon 695 nárůst výkonu, který inženýři společnosti Qualcomm vyčíslili na 15 %, pokud jde o CPU, a 30 %, pokud jde o GPU, tedy grafický výkon. Jinak se jedná o osmijádrový čip s frekvencí 2,2 GHz, který je vyroben 6nanometrovým výrobním procesem, podporuje obrazovky s frekvencí 120 Hz a má Wi-Fi ac a Bluetooth 5.2. Oficiálně byla zveřejněna také varianta čipu bez 5G s mírně nižšími specifikacemi s názvem Snapdragon 680 4G, která bude pravděpodobně použita v levných smartphonech v zemích, které v zavádění 5G stále zaostávají.

Menší změny nastaly u Snapdragonu 778 Plus, který má oproti "standardní" variantě zřejmě lepší pracovní frekvenci, která se však zvýšila pouze o 100 MHz na 2,5 GHz. Drobných změn se dočkal i další čip Qualcomm "Plus", Snapdragon 480 Plus, u kterého se zvýšila pracovní frekvence o 200 MHz na 2,2 GHz a který získal certifikaci Bluetooth 5.2 a Wi-Fi ac namísto Wi-Fi 6 ready.


Kdo a kde bude nové čipy Qualcomm používat

Všechny nové čipy Qualcomm již byly distribuovány výrobcům chytrých telefonů a očekává se, že se objeví v nových produktech, které přijdou na trh ještě letos. Očekává se, že z obnovené řady Qualcommu bude čerpat několik společností: produkty s novými čipy očekává Xiaomi, které by mělo používat Snapdragon 778 Plus i Snapdragon 695, zatímco Nokia / HMD Snapdragon 480 Plus.