Poškodí to baterii notebooku, který je připojen k síti?


Falešný technologický mýtus říká, že ponechání notebooku připojeného k napájení může zničit životnost baterie, ve skutečnosti tomu tak není a podívejme se proč

Pro ty, kteří s notebookem pracují denně, je důležitý zejména jeden aspekt: životnost baterie notebooku. Existuje řada technik, jak zvýšit životnost baterie notebooku, ale mnoho uživatelů trápí otázka: Když budu mít počítač neustále připojený k síti, nezničím baterii?

Před zodpovězením této otázky je třeba si uvědomit, že každá lithium-iontová baterie, a to nejen baterie notebooků, ale i většiny elektronických zařízení, má omezený počet nabíjecích a vybíjecích cyklů. To znamená, že po dosažení nebo překročení maximálního počtu dobití se začne snižovat účinnost baterie počítače. To znamená, že životnost baterie notebooku se bude časem neustále snižovat. K tomuto jevu dochází bez ohledu na typ baterie v notebooku. U notebooků se v současné době téměř vždy používají lithium-iontové nebo lithium-polymerové baterie.

Měl bych nechávat svůj počítač stále připojený k síti?

Pokud vaše otázka zní: nechal jsem svůj notebook stále připojený k síti, snížil jsem tím jeho životnost? Odpověď zní ne.

Lithium-iontovou baterii nelze přebít a poškodit, ani když ji necháte neustále zapojenou do sítě. Je to proto, že jakmile je nabíjení dokončeno, vnitřní obvod zabrání dalšímu nabíjení, dokud nedojde k poklesu napětí, tj. dokud baterii neodpojíte. Ve skutečnosti je pro životnost baterie našeho počítače mnohem nebezpečnější používat notebook neustále s vybitou baterií. Doporučujeme připojit zařízení, když zbývající autonomie klesne pod 30 nebo 20 %. Vybíjení baterie počítače až do jeho vypnutí se nedoporučuje. Pokud se tak děje soustavně, může to výrazně zkrátit životnost baterie notebooku.

Další věci, které musíme sledovat, abychom předešli poškození baterie notebooku, jsou vysoké teploty a časté kolísání napájení. V praxi se doporučuje nenabíjet počítač v místnosti s teplotou vyšší než 30 stupňů Celsia a nenabíjet jej pomocí nestabilního elektrického vedení, které je vystaveno poklesům nebo kolísání napětí. Tyto dva aspekty mohou mít negativní dopad na životnost baterie vašeho zařízení, a to i v krátkém časovém období.

Pro dosažení optimálního nabití doporučují studie lithiových baterií odpojit notebook od zdroje napájení, když nabití dosáhne 70-75 %. Tímto způsobem sice baterie vydrží méně, protože nedosáhla 100 %, ale ztrojnásobíme počet nabíjecích cyklů při maximální účinnosti baterie notebooku.