Poškodí použití neoriginální nabíječky baterii?

V dnešních chytrých telefonech, tabletech a noteboocích je baterie jednou z nejdůležitějších technických vlastností při rozhodování o koupi modelu. Zařízení musí být stále déle zapnutá a aktivní, takže dobré zařízení může být vyřazeno ve prospěch méně výkonného zařízení s delší výdrží.

Proto se také stále více uživatelů ptá na to, jak nabíjet své chytré telefony nebo jiná zařízení napájená z baterie a jak udržet účinnost baterie co nejdéle. Jednou z nejčastějších otázek je například to, zda dobíjení mobilního telefonu neoriginální nabíječkou nepoškodí baterii. Vždyť v každé domácnosti dnes snadno najdete více nabíječek než baterií, protože nabíječka obvykle přežije zařízení, které má nabíjet. Ale jak se věci mají? Stojí jedna nabíječka za druhou? Zničí nabíjení neoriginální nabíječkou baterii?


Všechny nabíječky nejsou stejné

Začněme první otázkou, na kterou můžeme dát jednoznačnou odpověď: Ne, všechny nabíječky nejsou stejné. Za prvé, existují kvalitní nabíječky a špatné (nebo velmi špatné) nabíječky. Pak existují rychlonabíječky a pomalé nabíječky. Rychlonabíječky mohou dodávat více wattů elektrické energie než pomalé nabíječky, ale pokud váš smartphone tento výkon nedokáže přijmout, nabíječka bude stále dodávat méně energie. Pak existují nabíječky, které splňují standard Power Delivery, a ty, které ho nesplňují. Standard PD je nyní téměř povinný, aby bylo možné nabíjet na plný výkon.

Zničí použití neoriginální nabíječky baterii?

Odpověď je také ne. Jistě, přinejmenším u modelů smartphonů střední a vyšší třídy výrobci dodávají nabíječku, která odpovídá standardům nejvhodnějším pro daný model. Pokud mobilní telefon podporuje nabíjení s výkonem 15 W, dají vám do krabice nabíječku s výkonem 15 W, pokud podporuje 30 W, najdete v krabici nabíječku s výkonem 30 W atd.

Pokud však nepoužíváte padělané nebo poškozené nabíječky a kabely, není problém nabíječky, kabely a zařízení míchat. S neoriginální nabíječkou však nemusíme nabíjet tak rychle, jak bychom mohli. Některé telefony, jako například telefony Huawei a OnePlus, používají vlastní konstrukci nabíjení, přičemž část obvodů pro rychlé nabíjení je zabudována v nabíječce (a nikoli ve smartphonu).

Pro plné využití výhod rychlého nabíjení na těchto zařízeních je tedy nutné používat kompatibilní nabíječku. Jinak se nabíjí při nízkém výkonu. Jiní výrobci, jako například Samsung a Apple, používají pro rychlé nabíjení i "standardnější" nabíječky a umožňují rychlé nabíjení téměř s jakoukoli nabíječkou schopnou dodávat maximální výkon.