Pomalý internet, jak zjistit, zda za to může operátor


V některých případech může za pomalé internetové připojení telefonní operátor. Tady je test, který si můžete udělat

Nejlepší dnešní připojení k internetu FTTH (fiber to the home) slibují rychlost 1 Gbit/s, ale naprostá většina připojení, která Italové využívají, má rychlost mezi 20 a 100 Mbit/s. Žádné však nikdy nedosahuje nominální rychlosti. Žádný z nich však nikdy nedosáhne nominální rychlosti.

Důvodů je mnoho, a pokud zavoláme svému poskytovateli internetu a stěžujeme si na pomalost připojení, vždy nám řekne, že to není jeho chyba a že připojení je velmi dobré. Naopak, určitě za to bude moci nějaký problém v našem počítači, rušení Wi-Fi nebo cokoli jiného než linka. Ale je to pravda, nebo si z nás děláte legraci? Ano, protože není vyloučeno, že nám náš operátor poskytuje horší službu, než jaká byla deklarována: říká se tomu "throttling" a spočívá ve zpomalení připojení, aby bylo možné při stejné infrastruktuře udržet připojení více platících uživatelů. Nemůžeme s jistotou vědět, zda se náš poskytovatel internetu (ISP) chová tímto způsobem, ale můžeme provést několik testů, abychom pochopili, zda je internet pomalý kvůli operátorovi.

Jak otestovat připojení k internetu

První věc, kterou je třeba udělat, abychom pochopili, zda je internet pomalý kvůli operátorovi, je otestovat jeho skutečnou rychlost. Stačí zadat do Googlu "test rychlosti internetu" a najdete desítky služeb pro testování připojení. Vyzkoušejme dvě nebo tři různé a testy zopakujme alespoň se dvěma různými prohlížeči a poté proveďme průměr, abychom získali reálnou představu o tom, jak rychlá naše síť skutečně je.


Zopakujme testy, ale s VPN

Nyní je třeba nainstalovat virtuální privátní síť (VPN), třeba aktivací bezplatné zkušební verze některé z mnoha služeb, které najdeme na internetu. Virtuální privátní síť je virtuální privátní síť, která maskuje naši IP adresu a přesměrovává naše data (příchozí i odchozí), aby bylo procházení anonymní. VPN má velkou výhodu v tom, že zvyšuje bezpečnost a soukromí naší sítě, ale také nevýhodu v tom, že zpomaluje připojení: pokud testy po aktivaci VPN ukazují nižší hodnoty, je to naprosto normální.

Problémem však je, zda se s aktivovanou VPN rychlost internetu zvyšuje: pokud tomu tak je, pak nás zpomaluje právě operátor, který aktivuje škrcení naší IP adresy. Protože je však naše IP adresa maskovaná za VPN, poskytovatel internetu ji nerozpozná a nezpomalí ji. Zde se dozvíte, zda je vaše síť pomalá kvůli operátorovi.