PlayStation 5 ve dvou verzích: levné a Pro


Mnozí jsou přesvědčeni, že Sony uvede dva modely PS5: základní a špičkovou verzi. Takto budou vypadat

Před několika týdny jsme o tom hovořili, konkrétně o možnosti, že společnost Sony plánuje vyrobit ne jednu, ale dvě konzole PS5, které se budou lišit technickými specifikacemi a výkonem. Nová fáma, kterou v minulých dnech rozšířilo online internetové fórum NeoGAF, s příspěvkem připisovaným blíže nespecifikovanému profesionálovi v oboru, vzbuzuje myšlenku právě této strategické volby, která kopíruje to, co Microsoft oznámil při pravděpodobném uvedení dvou Xboxů řady X.

"Inkriminovaný" příspěvek zní takto: "Sony vydá dva modely PlayStation 5, z nichž ten základní má 9TFLOPs. Druhý bude konkurovat konzoli Xbox Series X. To vysvětluje, proč různé zvěsti uvádějí různé specifikace. Příslušné špičkové modely by však měly být velmi drahé, myslím, že něco kolem 600 dolarů. PlayStation 5 by se podle dosud nepotvrzených zvěstí společnosti Sony měl skládat ze základního modelu schopného vyvinout výkon 9 teraflopů, zatímco špičková varianta by měla disponovat výkonem 12 teraflopů. Verze Pro konzole PS5 by se tak vyrovnala nejvýkonnějšímu modelu Xboxu řady X, který v předchozích týdnech oficiálně představil sám Microsoft. U současné generace konzolí již společnosti Microsoft a Sony experimentovaly se stejnou strategií a uvedly na trh více modelů téže konzole. Stačí si vzpomenout na PlayStation 4 Pro nebo Xbox One S či Xbox One X. Jediným rozdílem je načasování: tentokrát by mohly jednotlivé modely debutovat ve stejnou dobu, a to včetně modelů PlayStation 5.

PS5: jak budou vypadat obě konzole

Skutečným dilematem zůstávají technické specifikace obou verzí PlayStation 5. Všechny zvěsti, které se v posledních týdnech objevily o hardwarových komponentech konzole, by se totiž měly týkat výkonnějšího modelu, tedy hypotetické PlayStation 5 Pro. Zůstávají tedy pochybnosti o možných technických specifikacích základního modelu: jaký bude mít procesor? A co GPU? Kolik paměti RAM bude uvnitř? Na všechny tyto otázky je těžké odpovědět. Jediné, co víme jistě, je, že bude k dispozici SSD: zdá se, že společnost Sony v tomto bodě neustoupí, protože SSD jsou klíčovou součástí pro zajištění vysokého výkonu.


Kdy vyjde PlayStation 5

Koneckonců do celosvětového uvedení obou konzolí na trh zbývá ještě dlouhá cesta a není pochyb o tom, že mimořádná situace spojená s šířením koronaviru by mohla plány obou elektronických gigantů narušit. Společnost Sony již oznámila, že má problémy s dodávkami komponent, a E3, Electronic Entertainment Expo v Los Angeles, nejvýznamnější světový veletrh věnovaný videohrám a možné dějiště prezentace konzole, byl zrušen. Uvidíme, jak se situace vyvine v následujících týdnech.