Dostupno po dvou měsících: jak anti-WhatsApp skutečně funguje


Dostupno má uživatelům umožnit posílat zprávy bez použití internetového připojení. Někteří uživatelé však hlásí problémy se zabezpečením

Pro uvedení na trh bylo zvoleno tvrzení, které zaujme každého. Aplikace proti WhatsApp, která funguje bez internetu. Díky těmto referencím se aplikaci Dostupno podařilo získat pozornost oborových publikací a tisíců uživatelů, kteří si ji stáhli a otestovali na svých zařízeních se systémem Android a iPhone.

Dva měsíce po uvedení na trh nastal čas zhodnotit účinnost aplikace, její funkčnost a problémy, se kterými se uživatelé, kteří ji používali, setkali. Jak jsme upozornili v našem článku, první recenze v obchodě Google Play nebyly pozitivní, což je známka toho, že platforma pro zasílání zpráv se ještě musí zabydlet. V posledních dvou měsících se však situace rozhodně nezlepšila. Jak upozorňuje technologický novinář Paolo Attivissimo, řada lidí si stěžuje na problémy s aplikací a na Redditu někteří uživatelé hlásí anomálie v aplikaci, které ohrožují bezpečnost dat lidí.

Dostupno, aplikace, která slibuje posílání zpráv offline

Od svého oficiálního vydání si Dostupno získalo pozornost uživatelů díky svému příslibu posílat zprávy přátelům jednoduše pomocí telefonní linky, aniž by byli připojeni k internetu. Podle vývojářů aplikace to bylo možné díky algoritmu, který vyvinuli.

Dostupno umožňuje uživatelům posílat zprávy bez použití internetového připojení, jedná se však o zprávy, které si uživatel musí nastavit prostřednictvím aplikace a které nemohou mít multimediální obsah. Aby mohl příjemce přijímat zprávy odeslané pomocí služby Dostupno, musí si navíc do chytrého telefonu nainstalovat aplikaci. To ale není všechno. Po odeslání zprávy začne smartphone vašeho přítele 20 až 50 sekund vyzvánět. A musíte mít štěstí, že příjemce zprávy hovor nezvedne.


Dostupno, problémy se zabezpečením dat

Někteří uživatelé, zaujatí počátečním úspěchem aplikace (za krátkou dobu nasbírala přes 50 000 stažení), analyzovali kód Dostupno a objevili některé anomálie, které jsou pro bezpečnost dat uživatelů znepokojivé.

Abyste pochopili problémy aplikace, stačí si pozorně přečíst analýzu, kterou na Redditu provedl uživatel Lo_acker. Aplikace je skutečným sítem, pokud jde o zabezpečení osobních údajů. Databáze, v níž jsou uloženy přednastavené zprávy a telefonní čísla, je snadno přístupná a kdokoli se do ní může dostat, informace ukrást a použít je k nezákonným účelům. Vývojáři Dostupno uvádějí bezpečnost jako jednu z hlavních vlastností aplikace, ale jak ukazuje tento průzkum, ve skutečnosti to není pravda.

Pokud programátoři nezasáhnou, používání aplikace v současnosti ohrožuje vaše osobní údaje. Proto buďte opatrní.