Oficiální eSimky Tima v Itálii: jak je aktivovat a kolik stojí


Virtuální SIM karty bývalého státního monopolisty si můžete vyžádat v prodejnách TIM za 15 eur. K jejich použití je třeba dodržet jednoduchý postup

Tak to je: v oficiálních obchodech jich je stále málo a těžko se shánějí, ale v posledních dnech se objevily, jak bylo oznámeno. Jedná se o eSIM od společnosti TIM, jednoho z prvních italských operátorů, který zavedl "bezkartovou SIM kartu".

ESIM je vlastně virtuální SIM karta: do smartphonu se nevkládá žádná fyzická SIM karta, ale smartphone sám obsahuje technologii potřebnou k připojení k mobilní síti jakéhokoli operátora, který tento standard používá. V důsledku toho je zatím s eSIM kompatibilních jen několik zařízení, ale jejich počet bude rychle růst. Podle prvních zpráv na webu, sociálních sítích a fórech se zdá, že eSIM od TIM fungují bez problémů a nabízejí to, co slibují. To vše za cenu 15 eur, která je srovnatelná s cenou klasické SIM karty.

Jak aktivovat TIM eSIM

Nejprve je třeba zakoupit TIM eSIM v jedné z kamenných prodejen bývalého monopolního operátora. Dostanete kartu podobnou té, kterou dnes dostáváte k SIM kartě, ale bez fyzické karty. Místo toho zde najdete kód QR, který můžete použít ke konfiguraci kompatibilních zařízení.

Chytré telefony, které integrují technologii eSIM, mají totiž v nastavení připojení vyhrazenou zvláštní sekci. Zde najdete možnost naskenovat QR kód vytištěný na plastové kartě eSIM (která již samozřejmě neobsahuje fyzickou SIM kartu). Po naskenování trvá jen několik sekund: smartphone vyhledá síť a připojí se bez dalšího zásahu uživatele (ten však může připojení pojmenovat a zvolit, zda chce eSIM používat i pro datové připojení). To je vše, takto se aktivují eSIM TIM (a všech ostatních operátorů).


Cena TIM eSIM

Chcete-li si koupit TIM eSIM, musíte zajít do některé z prodejen Telecomu a požádat o ni. Pokud chcete, můžete také během několika minut přeměnit fyzickou SIM kartu na eSIM. Cena karty TIM eSIM je 15 eur.


TIM eSIM: výhody

Hlavní výhodou používání karty TIM eSIM je, že můžete smartphone s jednou SIM kartou změnit na smartphone s dvěma SIM kartami: fyzickou SIM kartu ponecháte ve slotu a přidáte virtuální SIM kartu. Fyzickou SIM kartu ponecháte vloženou ve slotu a přidáte virtuální SIM kartu. Na displeji se zobrazí názvy obou operátorů a můžete používat jednu nebo druhou, stejně jako u skutečného smartphonu se dvěma SIM kartami. Nic se však nemění na příjmu signálu ani rychlosti připojení: ty jsou stejné jako s fyzickou SIM kartou stejného operátora.

Při používání dvou SIM karet se samozřejmě projeví malý dopad na výdrž baterie. Jinak i s eSIM můžete provést přenositelnost čísla a změnit operátora (ale pokud nový operátor ještě nepoužívá eSIM, pošle vám fyzickou SIM kartu, takže žádná dual SIM). Přenos eSIM z jednoho kompatibilního smartphonu do druhého je také hračka: když aktivujete eSIM v druhém zařízení (opět pomocí postupu QR Code), druhé zařízení okamžitě ztratí spojení.