Facebook: nový podvod s klonovanými profily


Facebook zažívá rozmach klonovaných účtů díky novému podvodu, který vytvořila skupina hackerů.Zde se dozvíte, jak rozpoznat podvodné zprávy, kterým se nedá věřit

Co se týče počítačové bezpečnosti, není pro Facebook zrovna nejlepší doba. Po skandálu s únikem dat, který vedl ke ztrátě údajů více než 90 milionů uživatelů (a který by mohl společnost Marka Zuckerberga stát téměř 2 miliardy dolarů za porušení GDPR), se členové této sociální platformy opět dostali do hledáčku nového hackerského podvodu.

V posledních dnech několik společností zabývajících se IT bezpečností bije na poplach kvůli neobvyklé aktivitě některých profilů na Facebooku. Hackeři využili pozornosti, kterou vyvolala krádež dat, jež se dotkla 90 milionů profilů, a na základě falešné poplašné zprávy vymysleli podvod, který se brzy stal virálním. Podvodná zpráva přichází od jiného kontaktu, který se již chytil do pasti. Náš přítel, který ve skutečnosti jen přeposílá automatickou zprávu vygenerovanou hackerem, nám sděluje, že od nás obdržel žádost o přátelství, což je divné, protože už jsme přátelé, a že bychom možná měli zkontrolovat náš účet kliknutím na odkaz připojený k textu zprávy. Pokud na něj klikneme, nebudeme samozřejmě přesměrováni na žádnou oficiální stránku pro správu účtu, ale skončíme na podvodné stránce vytvořené ad hoc kyberzločinci.

Jak rozpoznat nový podvod na Facebooku

Rozpoznat tento druh podvodu na sociálních sítích je jednoduché. Začněme textem: "Ahoj ..... Včera jsem od tebe dostal další žádost o přátelství, kterou jsem ignoroval, takže si možná budeš chtít zkontrolovat svůj účet. Podržte prst na zprávě, dokud se neobjeví tlačítko Další... pak stiskněte tlačítko Vpřed a všechny osoby, které chcete přeposlat ..... Lidi jsem musel dělat individuálně. Hodně štěstí!". Je zřejmé, že se jedná o zprávu vygenerovanou překladačem. Význam v italštině je velmi záhadný, neznamená to, že v některých částech nemá žádný skutečný význam. Cílem je pouze vyvolat v lidech strach z problémů s jejich účtem a přimět je kliknout na odkaz. Nezapomeňte však, že nikdy neklikejte na žádný odkaz, ať už na Facebooku, v e-mailu nebo ve WhatsApp, pokud si nejste jisti důvěryhodností zprávy.

Co se stane, když na takový odkaz klikneme? Jednoduše budeme přesměrováni na škodlivou stránku, kde budou naklonovány všechny informace z našeho profilu na Facebooku. Skutečná krádež identity. A pak samozřejmě náš falešný profil použijeme k podvodu na všechny naše kontakty stejnou technikou, která nás přivedla do pasti kyberzločinců. Proč ale chtějí hackeři ukrást naši identitu na oblíbených sociálních sítích? Jednoduše proto, že tak budou mít během několika vteřin vytvořenou dlouhou řadu falešných účtů, které budou moci znovu použít k podvedení dalších uživatelů a zejména našich přátel a příbuzných, kteří nám mohou důvěřovat, když uvidí naši zprávu. Z tohoto důvodu bychom měli vždy předtím, než uvěříme tomu, co čteme na internetu, i když se zdá, že to poslal náš přítel nebo kolega, kterému důvěřujeme, dotyčnému zavolat a zeptat se, zda zprávu poslal skutečně on.