Medicína, zdravotnictví a hi-tech: potenciál 3D tisku


Protézy, srdce, umělé ledviny, části domů, mostů a letadel: stále více odvětví využívá 3D tisk

Existuje mnoho příkladů, které ukazují společenský dopad 3D tisku, který se v příštích letech ještě zvýší. Dnes již téměř každé odvětví, včetně průmyslu, nějakým způsobem využívá služeb této inovativní technologie nebo to plánuje v blízké budoucnosti.

Trojrozměrný tisk je pravděpodobně jedním z nejdůležitějších vynálezů vůbec a v poslední době pronikl do mnoha oblastí, které byly ještě před několika lety nemyslitelné. Vezměme si například lékařskou oblast. 3D tisk, jak potvrzují četné experimenty, lze využít k výrobě protéz na míru nebo dokonce k tisku umělého srdce. Ve vědecké oblasti se vědcům podařilo vytvořit ledvinu pomocí 3D tiskárny. A to není všechno. Dalším odvětvím, kde tato technologie začíná hrát důležitou roli, je automobilový průmysl, kde ji lze využít k rychlé výrobě náhradních dílů s polovičními náklady.

Co lze dosáhnout pomocí 3D tisku

Trojrozměrný tisk se dostal i do našich domácností, a to díky cenám tiskáren, které v posledních letech výrazně klesly. Pomocí jedné z mnoha 3D tiskáren na trhu bude možné navrhnout a především vyrobit řadu doplňků nebo předmětů. Ve skutečnosti se to již děje. A zdá se, že využití této technologie nezná mezí.

Jednou z oblastí, kde se 3D tisk prosazuje, je stavebnictví. Může to znít zvláštně a téměř nereálně, ale byly navrženy tiskárny, které dokážou vyrobit obrovské části domů nebo vytisknout mosty. Není to sci-fi, ale realita.

Brzy se možná dočkáme létajících letadel vytištěných na 3D tiskárně. Byly vyvinuty odolné materiály, z nichž lze v budoucnu vyrábět celá letadla, a 3D tisk se pravděpodobně uplatní jak ve vojenských, tak v civilních aplikacích. Je to jen otázka času.

Tiskárna 3D se používá také k výrobě oblečení. Několik společností začíná experimentovat s touto technologií například při potisku tašek a obuvi.