MariSilicon X: čip Oppo, který způsobí revoluci ve fotografování smartphonů


Oppo představilo nový čip určený pro zpracování fotografií a videa: poprvé ho uvidíme v Oppo Find X4 a slibuje zázraky

Jmenuje se MariSilicon X a je to "NPU" neboli Neural Processing Unit. Přesněji řečeno se jedná o novou jednotku Neural Processing Unit pro "vlastní špičkové zobrazování" od známého čínského výrobce smartphonů Oppo. Co to všechno znamená? To znamená, že příští smartphone Oppo Find X4, který má být představen v 1. čtvrtletí 2022, bude s největší pravděpodobností pořizovat skvělé fotografie.

V posledních měsících jsme vás informovali o příchodu stále složitějších obrazových snímačů, jako je 200Mpx snímač společnosti Samsung nebo vlastní snímač RGBW (červená, zelená, modrá, bílá) společnosti Oppo. Tyto snímače jsme však zatím neviděli v běžných chytrých telefonech, a to z velmi prostého důvodu: správa obrovského množství dat, která při každém snímku produkují, vyžaduje stejně obrovský výpočetní výkon. Právě k tomu je MasiSilicon X určen a slibuje zázraky, například natáčení videí v rozlišení 4K s nočním režimem, HDR a aplikaci algoritmů umělé inteligence v reálném čase pro vylepšení každého snímku.

Oppo MariSilicon X: jak vypadá

MariSilicon X je stejně složitý jako skutečný čip smartphonu, ale jeho složitost a výkon jsou určeny pouze pro oddělení fotografování. Kromě jednotky NPU, která se stará o algoritmy umělé inteligence, je zde také procesor obrazového signálu (ISP), který přijímá a zpracovává data z fotografických senzorů, a vyhrazená paměť.

Celá věc je vyrobena na 6 nanometrech, což je stejná technologie, jaká se používá v čipech špičkových smartphonů 2020/21, aby spotřebovávala méně energie a méně se zahřívala.


Oppo MariSilicon X: Co umí

Co Oppo MariSilicon X skutečně umí, se dozvíme až při uvedení modelu Find X4, který pravděpodobně tento nový čip ani plně nevyužije. Oppo slibuje funkce určené profesionálům v oblasti fotografování, podobné těm, které jsou dnes k dispozici v iPhonech 13 Pro a Pro Max od společnosti Apple.

Například zpracování snímků ve formátu RAW (tj. nekomprimovaných, v plné kvalitě) v reálném čase, 20bitové HDR a kontrast až 1 000:1 mezi světlými oblastmi.000:1 mezi nejsvětlejšími a nejtmavšími oblastmi obrazu, aniž by do snímků vnášel šum.

Oppo slibuje, že technologie MariSilicon X bude 20krát výkonnější než ta, která je dnes k dispozici v modelu Oppo Find X3 Pro, který je vybaven nejlepším čipem, který je dnes pro smartphony s Androidem k dispozici, Qualcomm Snapdragon 888.