Léto 2021, jak si bezpečně rezervovat dovolenou online

S nárůstem počtu vakcín a díky Zelenému pasu si stále více Italů začíná opět rezervovat dovolenou online v nejbližších lokalitách nebo v zahraničí. Podle údajů společnosti Airbnb se počet rezervací ubytování pro skupiny a rodiny o pěti a více osobách zvýšil z 33 % v létě 2019 na 53 % v létě 2021, zatímco podíl venkovské turistiky vzrostl z 21 % nocí v roce 2019 na 37 % v letošním roce.

Ovrácenou stranou mince je, že vzhledem k nárůstu online rezervací (7 z 10 uživatelů nyní rezervuje online) je to dobrá příležitost pro podvodníky, kteří se každoročně snaží podvést nic netušící turisty. V roce 2020 se totiž počet hlášení na webových stránkách poštovní a komunikační policie zvýšil o 142 % oproti předchozímu roku a v období pandemie se mnozí vymlouvali na nemožnost navázat fyzický kontakt a využívali "alternativní" kanály. Díky několika trikům je však možné si dovolenou rezervovat bezpečně.


Profily online podvodníků

K tomu, abyste se vyhnuli podvodu, vám může velmi pomoci rozpoznání běžných podvodníků. Toto jsou 3 nejčastější skeče.

Mozog na útěku

V minulosti psalo mnoho podvodníků velmi nepravděpodobnou italštinou kvůli automatickým překladačům, které nebyly vždy přesné. Dnes se tento software vyvinul a překlad je velmi realistický, takže je ještě obtížnější rozpoznat podvodníky. Tento majitel pak vysvětluje, že se přestěhoval do zahraničí a nemůže dům osobně ukázat. To vede k žádosti o mezinárodní převod, po níž jsou požadovány všechny osobní doklady, které budou následně použity k vytvoření falešných identit.

Počítačový technik

Tento podvodník má vynikající počítačové dovednosti, které využil k vytvoření klonové stránky Airbnb. S určitou výmluvou vyzve uživatele, aby pokračoval v rezervaci prostřednictvím přímého odkazu, který slouží pouze k pokračování podvodu. Rozdíl je často malý a je třeba věnovat pozornost detailům, abyste se nedostali do pasti.

Přítel

Podvodník vám okamžitě projeví svou laskavost a přátelskost tím, že vám poděkuje za výběr ubytování a nabídne velkou slevu. Jedná se o triky, které mají vytvořit spoluúčast a odvést uživatele z webu Airbnb k soukromému jednání. To je pro něj ten nejlepší terén k útoku.

Sedm tipů pro bezpečné rezervace

Vyhnout se podvodům není složité, stačí dodržet několik kroků. Nejčastěji se podvody odehrávají na jiných stránkách a jméno Airbnb se používá k nalákání potenciální oběti, protože je to značka, která ji uklidňuje," vysvětluje Giacomo Trovato, Country Manager Airbnb Itálie. "Je důležité, aby kontakty mezi hostitelem a hostem i platby probíhaly vždy v rámci našich stránek nebo aplikace, jak je uvedeno v našich podmínkách služby. Ve skutečnosti si Airbnb ponechává částku v době rezervace a převádí ji zpět hostiteli až 24 hodin po přihlášení."

Nikdy neplatit přímo bankovním převodem

Starší verze webu Airbnb, stejně jako v případě jiných platforem, umožňuje platby výhradně prostřednictvím webu a v žádném případě bankovním převodem. Proto nedůvěřujte nikomu, kdo požaduje zálohu prostřednictvím platebního systému, se kterým se nepočítá.

Nekomunikujte mimo web

Obvykle celý proces rezervace probíhá prostřednictvím webu Airbnb. Je vhodné mít se na pozoru před těmi, kteří nabízejí pokračování jednání mimo něj, třeba s příslibem slevy.

Vyvarujte se odkazů sdílených e-mailem nebo z jiných stránek

Vyvarujte se lidí, kteří tvrdí, že používají Airbnb, ale používají stránky s inzeráty nebo obecný portál s nemovitostmi. Odkaz může vést na falešnou stránku.

Rozpoznání Airbnb od klonů

Podvod se může skrývat hluboko uvnitř. Všechny stránky Airbnb mají adresu začínající na www.airbnb.it nebo .com a číslo za slovem "rooms", jako v tomto příkladu: www.airbnb.it/rooms/30728582. Složitější adresy nebo adresy s odlišnou strukturou by měly být podezřelé. Testem by mělo být vyhledávání na Googlu s názvem inzerátu (např. "Bright Terrazzo Milano") a "Airbnb" jako klíčovými slovy; měly by se zobrazit pouze legitimní stránky.

Přečtěte si inzerát pozorně

Existuje mnoho drobností, které mohou být známkou pravděpodobného podvodu. Například příliš konkurenční cena za srpnový týden, obzvláště vágní popisy, naprostý nedostatek recenzí nebo uživatelský profil, který je vytvořen teprve několik dní. Důvěryhodný hostitel se o nabídku obvykle dobře postará.

Airbnb není realitní kancelář

Za tvrzením hostitele, že "pověřil Airbnb", aby vám ukázal dům, se téměř jistě skrývá podvod. Ve skutečnosti zde nejsou žádní zaměstnanci Airbnb s klíči, jako by to byli realitní makléři.

Pozor na ubytování s návnadou

Pokud vás po příjezdu do cílové destinace požádají o změnu ubytování, které zjevně neodpovídá standardu toho, co jste si rezervovali, a vymlouvají se na náhlý problém v původním bytě, kvůli kterému se stal dočasně neobyvatelným, nejlepší je vše zdokumentovat a okamžitě kontaktovat platformu, aby vám vrátila peníze v plné výši.