Jak vytvořit bezpečná a snadno zapamatovatelná hesla


K vytvoření bezpečných hesel stačí 14 písmen: prvních osm musí být stejných pro všechny přístupové klíče, zbylých 6 se mění v závislosti na službě

Vytvořit bezpečná hesla není snadné. Musíte použít správnou posloupnost písmen, čísel a symbolů, aby ji hacker nemohl prolomit. Vytvořit bezpečná a snadno zapamatovatelná hesla pro každý účet a pro všechny služby, které používáte online, však není snadné, zejména pro ty, kteří pracují s počítači.

Mnozí doporučují používat správce hesel, program, který umožňuje spravovat všechny přístupové klíče vytvořené pro vaše účty a chránit je před hackery. Jedinou nevýhodou správců hesel je, že jejich používání při práci může být nepohodlné. Používání stejného přístupového klíče pro všechny účty a online služby se rovná otevření dveří do vašeho soukromí hackerům. Existuje trik na vytvoření bezpečného hesla, o kterém ví jen málokdo a který je navíc poměrně jednoduchý: stačí použít 14písmenné bezpečnostní klíče sestávající z první části tvořené 8 písmeny, která jsou pro všechna hesla stejná, a zbývajících 6 písmen se liší v závislosti na použité službě a platformě. Zde je návod, jak to udělat.

Kategorizace

Před vytvořením bezpečného hesla je nutné své účty kategorizovat. Dobré by bylo vytvořit alespoň čtyři nebo pět různých typů účtů: e-mailové účty, účty sociálních sítí, e-commerce, herní účty a účty internetového bankovnictví. Po "vytvoření kategorií" je nutné vytvořit seznam účtů pro každý typ. Například do kategorie "Sociální sítě" byste zařadili všechny platformy, jako je Facebook, Twitter, Instagram a Google+.


Vytvoření bezpečných hesel

Po rozdělení všech online služeb do kategorií můžete začít vytvářet bezpečná hesla. Prvním krokem je najít 8 písmen, která jsou společná pro všechna vytvářená hesla. Můžete například použít jméno svého domácího mazlíčka nebo název svého oblíbeného týmu. V příkladu v této příručce použijeme slovo "heslo".

Další 3 písmena budou tvořena typem kategorie služby. Pokud například potřebujeme vytvořit bezpečnostní klíč pro kategorii sociálních sítí, můžeme ji identifikovat zkratkou "soc". Při vytváření silného hesla jsme dospěli k "passwordsoc".

Poslední tři písmena budou odkazovat na platformu nebo službu, kde budeme přístupový klíč používat. Vždy se jedná o sociální sítě, jako příklad můžeme uvést Facebook. Název sociální platformy bychom mohli zkrátit na "fac" a přidat jej do bezpečnostního klíče, který jsme vytvořili dříve. Tímto způsobem vzniklo slovo "hesloocfac", kde prvních 8 písmen je společných pro všechna hesla, zatímco zbylých šest se mění v závislosti na kategorii a platformě.

Tip pro vytvoření bezpečného hesla: pro prvních 8 písmen použijte také symboly a číslice, abyste hackerům co nejvíce ztížili život.