Jak povolit a používat pruh cesty skrytého vyhledávače

Vyhledávač Macu má mnoho funkcí, díky nimž je procházení souborů snadným procesem, ale některé z těchto funkcí, jako je Path Finder, jsou vypnuty nebo skryty. Povolení pruhu cesty netrvá dlouho, abyste jej mohli využít.


Vyhledávací lišta cesty

S vydáním OS X 10.5 přidala společnost Apple do oken Finderu novou funkci: Path Bar. Lišta cesty Finderu je malý panel umístěný ve spodní části okna Finderu, těsně pod místem, kde jsou uvedeny soubory a složky.

Jak jeho název napovídá, pruh cesty zobrazuje cestu ze složky, kterou právě prohlížíte, do horní části systému souborů. Jinak řečeno, ukazuje vám cestu, kterou jste vytvořili, když jste klikli přes Finder a dostali se do aktuální složky.

Informace v tomto článku platí pro následující operační systémy: macOS Catalina (10.15), macOS Mojave (10.14), macOS High Sierra (10.13), macOS Sierra (10.12), OS X El Capitan (10.11), OS X Yosemite (10.10) , OS X Mavericks (10.9), OS X Mountain Lion (10.8), OS X Lion (10.7), OS X Snow Leopard (10.6) a OS X (10.5) Leopard.

Povolte pruh cesty vyhledávače

Lišta cesty Finderu je ve výchozím nastavení deaktivována, ale její aktivace trvá jen několik sekund.

 1. Začněte otevřením okna Finder na počítači Mac. Snadný způsob, jak to udělat, je kliknout na ikonu Finder v Docku.

 2. S otevřeným oknem Finder vyberte Zobrazit cestu z Pohled menu.

 3. V dolní části všech vašich oken Finderu se zobrazuje pruh cesty, který zobrazuje cestu k libovolnému souboru nebo složce, kterou si vyberete.


Zakažte lištu cesty vyhledávače

Pokud se rozhodnete, že dáváte přednost minimalističtějšímu oknu Finder, můžete panel s cestami vypnout stejně rychle, jako jste jej zapnuli.

 1. Otevřete okno Finder.

 2. vybrat Skrýt pruh cesty z Pohled menu.

Path Bar zmizí.


Pomocí pruhu cesty Finderu

Kromě zjevného použití jako cestovní mapy ukazující, kde jste byli a jak jste se odtud dostali, slouží Path Bar také dalším užitečným funkcím.

 • Poklepáním na kteroukoli ze složek v pruhu cesty přejdete do této složky.
 • Soubory a složky přesuňte do libovolné položky v pruhu cesty jejich přetažením. Zkopírujte položky podržením klávesy Volba při přetahování nebo vytváření aliasů položky podržením klávesy Příkaz + Volba klávesy při tažení.
 • Přesouvejte složky v pruhu cesty. To je užitečné, pokud omylem vytvoříte složku na nesprávné úrovni a bylo by lepší, kdyby se přesunula nahoru nebo dolů o úroveň v existující cestě. Přetáhněte složku do umístění na cestě, kam chcete.
 • Názvy zkrácených složek se často zobrazují v pruhu cesty. Můžete rozšířit okno Finder a zobrazit celé názvy složek, ale to nefunguje dobře, pokud máte v pruhu cesty mnoho zkrácených názvů složek. Lepší metodou je umístit kurzor na složku se zkráceným názvem. Po jedné nebo dvou sekundách se složka rozbalí a zobrazí její celé jméno.
 • Panel cesty funguje také při provádění vyhledávání ve Finderu. Když jsou výsledky hledání zobrazeny ve Finderu, můžete zjistit, kde je položka uložena, výběrem položky ve výsledcích hledání a poté pohledem na Path Bar.

Další způsoby, jak zobrazit cestu

Panel cesty je užitečný, ale existují i ​​jiné způsoby, jak zobrazit cestu k položce. Jednou z metod je přidání ikony Cesta na panel nástrojů Finderu výběrem Pohled na liště nabídky Finder a výběrem Přizpůsobte lištu nástrojů.

Přetáhněte Cesta ikona v horní části okna Finder.

Ikona Cesta zobrazuje cestu k aktuálně vybrané položce stejně jako panel Cesta. Rozdíl je v tom, že Path Bar zobrazuje cestu ve vodorovném formátu, zatímco ikona Path používá svislý formát. Dalším rozdílem je, že tlačítko Cesta zobrazí cestu pouze po kliknutí na tlačítko.

Zobrazit celou cestu

Konečná metoda pro zobrazení cesty k položce v okně Finderu využívá záhlaví Finderu a jeho ikonu proxy. Ikona proxy Finderu již může zobrazit cestu. Vše, co musíte udělat, je kliknout pravým tlačítkem na ikonu. Tato cesta používá k zobrazení cesty k aktuálnímu oknu Finder řadu ikon. S trochou Terminální magie však můžete změnit záhlaví Finderu a jeho ikonu proxy tak, aby zobrazovala skutečný název cesty, nikoli spoustu ikon. Například pokud máte ve složce Stažené soubory otevřené okno Finderu, standardní ikonou serveru proxy je ikona složky s názvem „Stažené soubory“. Po použití tohoto triku terminálu místo toho Finder zobrazí malou ikonu složky následovanou / Users / YourUserName / Downloads.

Chcete-li povolit, aby se v záhlaví Finderu zobrazoval dlouhý název cesty, postupujte takto:

 1. zahájit terminál, umístěný na / Applications / Utilities /.

 2. Na příkazovém řádku Terminálu zadejte následující:

  výchozí hodnoty napsat com.apple.finder _FXShowPosixPathI

  Zde můžete trojitým kliknutím na příkaz Terminál vybrat celý řádek textu a poté řádek zkopírovat / vložit do okna Terminál.

 3. Stisknout vstoupit or Návrat.

 4. Na výzvu Terminál zadejte:

  killall Finder

 5. Stisknout vstoupit or Návrat.

Finder se restartuje, poté kterékoli okno Finderu zobrazí dlouhou cestu k aktuálnímu umístění složky.

Zakázat zobrazení celé cesty

Pokud se rozhodnete, že se vám nelíbí, že Finder vždy zobrazuje dlouhou cestu, můžete tuto funkci vypnout pomocí následujících příkazů Terminálu:

 1. Na příkazovém řádku Terminálu zadejte následující:

  výchozí zápis com.apple.finder _FXShowPosixPathInTitle -bool false

 2. Stisknout vstoupit or Návrat.

 3. Na výzvu Terminál zadejte:

  killall Finder

 4. Stisknout vstoupit or Návrat.

Lišta cesty Finderu a související funkce cesty Finderu mohou být užitečnou zkratkou při práci se soubory a složkami. Vyzkoušejte tuto šikovnou skrytou funkci.