Jak obnovit místo na pevném disku po aktualizaci Windows 10


Nová aktualizace Windows 10 2018 zanechává na pevném disku našeho počítače 10 GB nepotřebných souborů po dobu 10 dnů, zde je návod, jak se jich zbavit bez čekání

Právě jste aktualizovali Windows 10 s dubnem 2018 a všimli jste si, že je na něm zabráno asi 10 gigabajtů místa navíc? Nebojte se, nic jste nepokazili: za všechno může aktualizace, která vytvořila "obnovovací" soubory pro případ problémů s instalací.

Naneštěstí existuje řada akcí, kterými můžete obnovit místo v paměti zařízení. Ve výchozím nastavení, Microsoft automaticky odstraní těchto 10 gigabajtů nepotřebných souborů 10 dní po instalaci aktualizace. Na druhou stranu, pokud má váš počítač na pevném disku málo volného místa, můžete mít problémy s přenášením všech těchto nepotřebných souborů "na zádech": téměř plný pevný disk totiž zpomaluje výkon vašeho počítačového systému, a nutí vás tak zbytečně ztrácet čas. Pokud se v této situaci ocitnete, můžete místo na pevném disku obnovit ručním odstraněním aktualizačních souborů systému Windows 10.

Jak odstranit složku Windows.old

Jak již bylo zmíněno, systém Windows 10 hromadí soubory související se starou verzí systému Windows 10 v systémové složce. Důvod tohoto chování je snadno vysvětlitelný: v případě problémů s aktualizací se můžete vrátit ke staré verzi a počítač nadále bez problémů používat.

Tyto&nbspsoubory jsou konkrétně uloženy ve složce známé jako Windows.old. Chcete-li však místo obnovit, nebudete muset tuto složku odstranit jako takovou, ale budete muset použít některý z nástrojů, které Windows 10 nabízí. Musíte vstoupit do Nastavení operačního systému, kliknout na Systém a poté vybrat Úložiště. Zde aktivujte možnost Snímač paměti a klikněte na položku níže: "Změnit způsob uvolňování místa".

Otevře se nová stránka: v seznamu různých možností klikněme na "Odstranit předchozí verze systému Windows". Pokud tuto možnost nevidíme, znamená to, že je systém Windows 10 již automaticky odstranil. V tuto chvíli stačí kliknout na spodní položku "Vyčistit nyní" a proces čištění se dokončí. Pozor, soubory v koši budou také odstraněny, takže se ujistěte, že jste tam nepřesunuli žádné dokumenty, které by mohly být užitečné.


Odstranění 10 GB nepotřebných souborů pomocí nástroje Vyčištění disku

Pokud se vám výše popsaný postup nelíbí, můžete stejnou operaci provést pomocí nástroje Vyčištění disku. Chcete-li jej najít, otevřete nabídku Start a vyhledejte program nebo přejděte přímo do vyhledávacího řádku vlevo dole a zadejte příkaz Vyčištění disku. V tomto okamžiku se na nové kartě zobrazí dotaz, co chceme odstranit. Mezi všemi složkami hledáme tu, která je označena jako Předchozí instalace systému Windows. Nyní klikněte na Vyčištění systému a poté na OK a je hotovo.

.