Jak nainstalovat Python na Mac

Python je populární programovací jazyk pro vytváření aplikací na desktopových platformách i na webu. Je to také známé jako skvělé místo pro spuštění nových kodérů, založené na jeho snadné syntaxi a flexibilitě. Ukážeme vám, jak nainstalovat nejnovější verzi Pythonu na váš Mac.

Pokyny v tomto článku platí pro nejnovější verze Pythonu a macOS.


Kterou verzi Pythonu nainstalovat do systému macOS

Python je předinstalován v systému macOS, ale vestavěná verze je specifická pro verzi macOS, kterou aktuálně používáte. To znamená, že se aktualizuje, pouze když obdržíte aktualizaci operačního systému od společnosti Apple. Pokud se tedy rozhodnete použít verzi zabudovanou do systému macOS, možná používáte verzi, která je starší než ta aktuální.

Druhou alternativou je instalace aktuální verze přímo z projektu Python. Přináší to vlastní upozornění, konkrétně to, že budete muset držet krok s novými vydáními sami.

Než se rozhodnete, zvažte následující:

 • Budou vaše programy v Pythonu výhradně pro vaše vlastní použití na vašem vlastním počítači Mac? Pokud ano, vestavěná verze je pravděpodobně dostačující.
 • Chystáte se uvolnit své programy pro použití na konkrétní platformě? V takovém případě záleží na tom, jak tato platforma sleduje vydání Pythonu (či nikoli). Pokud se svým kódem cílíte pouze na macOS, pak je vestavěná verze ve skutečnosti dobrá volba, protože vždy budete vědět, že používaná verze je ta, kterou budou mít i vaši uživatelé. Pokud však píšete webovou aplikaci, budete muset zvážit, jakou verzi Pythonu vaše webhostingová společnost podporuje.
 • Některé operační systémy, například Linux, budou nejnovější verzi Pythonu pozorně sledovat. V tomto případě můžete také použít novější verze, abyste mohli využívat výhod novějších funkcí.

Pokud se po promyšlení výše uvedených bodů rozhodnete, že potřebujete nejnovější a nejlepší, v následující části vám ukážeme, jak je nainstalovat v macOS.

Instalace Pythonu na macOS

Projekt Python pravidelně vydává Python ve standardním formátu .PKG. Při instalaci standardní distribuce Pythonu do počítače Mac postupujte podle následujících kroků:

 1. Získejte nejnovější verzi z webu Pythonu. Pokud nejste na starším počítači a z nějakého důvodu nemusíte používat předchozí verzi systému macOS, můžete si stáhnout 64bitový instalační soubor.

 2. Stahování je ve standardním formátu macOS .PKG. Pokračujte kliknutím na instalační soubor.

 3. První obrazovka poskytuje některé informace o instalaci. Klepněte na Pokračovat jít dál.

 4. klikněte Pokračovat také na následující stránce, což je upozornění, že projekt přestane poskytovat podporu 32bitovým instalačním programům od verze 3.8.

 5. Na další obrazovce budete požádáni o přijetí licence open-source pro Python. Klepněte na Pokračovat a pak klepněte na tlačítko Souhlasit.

 6. Na následující obrazovce vyberte cíl instalace. Můžete kliknout instalovat umístit na hlavní disk nebo kliknout Vlastní umístit jinde.

 7. Nyní instalační program začne kopírovat soubory a ukazatel průběhu vás informuje, až bude hotový.

 8. Po dokončení instalace se ve Finderu otevře složka aplikace.


Potvrzení instalace Pythonu

Chcete-li rychle ověřit, že instalace Pythonu funguje správně, zkuste v Terminálu následující příkaz:

python --version
Python 3.7.4

Pokud chcete věci dále potvrdit, zkuste spustit jednoduchý skript v Pythonu. Zadejte (nebo vložte) následující kód do prázdného textového souboru a pojmenujte jej „hello-world.py“:

tisk („Ahoj světe!“)

Nyní na příkazovém řádku spusťte následující:

python /path/to/hello-world.py
Ahoj světe!

Pokud získáte výše uvedený výstup, je vaše aktuální instalace Pythonu připravena.