Jak instalovat a používat Wine ke spouštění aplikací Windows v systému Linux

Pokud jste migrovali na Linux, možná vás zajímají ty aplikace pro Windows, na kterých jste závislí. Existuje nástroj s názvem VÍNO, který umožňuje spuštění počítačových programů vyvinutých pro Microsoft Windows na Linuxu. Ne každá aplikace pro Windows běží pod WINE, ale mnoho ano.

Jak funguje VÍNO?

WINE je sada knihoven, které společně fungují a umožňují aplikacím Windows instalovat a spouštět na Linuxu. Jedna část WINE, která je viditelná pro aplikace Windows, je Windows Application Programming Interface (API). Druhou částí, která je viditelná pro Linux, je kombinace rozhraní API pro Linux a X11 (grafický server pro Linux).

WINE také obsahuje speciální zavaděč programů Windows, který mu umožňuje vidět soubor .exe (spustitelný soubor Windows), načíst jej (spolu s požadovanými soubory Windows) a spojit vše dohromady. Je to poměrně komplikované vrstvení nástrojů, ale nakonec to funguje bez problémů.

Chcete-li zjistit, jaké aplikace systému Windows fungují v systému Linux, prostřednictvím WINE, podívejte se do databáze aplikací WINE.

Tady je postup, jak nainstalovat WINE na Ubuntu Desktop 19.04 a poté nainstalovat aplikaci Notepad ++.

Nainstalujte WINE

Prvním úkolem je instalace WINE. Instalace není náročná. Zde je návod, jak úspěšně nainstalovat WINE na Ubuntu Desktop 19.04:

 1. Otevřete aplikaci terminálového okna z GNOME Dash.

 2. Nainstalujte WINE pomocí příkazu:

  sudo apt nainstalovat víno -y

  Může se zobrazit zpráva „Balíček„ víno “nemá kandidáta na instalaci. Zkuste použít sudo apt-get nainstalovat víno-stabilní -y místo toho povel. “

  Chcete-li nainstalovat nejnovější verzi WINE, spusťte:

  sudo apt install wine-development -y

 3. Po zobrazení výzvy zadejte své uživatelské heslo.

 4. Počkejte, dokud instalace nebude spuštěna. Víno má slušný počet závislostí.

 5. A je to. VÍNO je nainstalováno a připraveno k použití.

Použijte Wineconfig k nastavení VÍNA

Dále nastavte správné prostředí WINE. WINE potřebuje adresář, který je nakonfigurován, aby mohl oklamat instalační pracovníky, aby si mysleli, že aplikace jsou nainstalovány ve standardním adresáři Windows, jako je jednotka C :. Postupujete takto:

 1. V okně terminálu zadejte příkaz víno.

  Před instalací VÍNA bude možná nutné, aby váš počítač se systémem Linux nainstaloval další software, který se nazývá závislosti. Postupujte podle pokynů a potvrďte kroky.

 2. Když se otevře nástroj WINE Configuration, klikněte na Pohony kartu, pak se ujistěte C: existuje a jeho cílová složka je ../drive_c. To by mělo být vytvořeno ve výchozím nastavení.

 3. Nástroj WINE Configuration nechejte otevřený.

Nakonfigurujte WINE pro Notepad ++

Instalaci aplikace pro Windows lze provést rychle z příkazového řádku, ale nejprve se ujistěte, že má WINE všechny potřebné konfigurační informace. Postupujte takto:

 1. Otevřete webový prohlížeč a stáhněte soubor instalační program .exe pro Notepad ++a uložte jej do Ke stažení adresáře.

 2. z Konfigurace WINE okno, klepněte na tlačítko Aplikace a poté klepněte na tlačítko OK Přidat aplikaci.

 3. Vybrat Podívejte se do šipka rozevíracího seznamu, vyberte své uživatelské jméno a poté vyberte Ke stažení.

 4. Vybrat npp.7.7.1.Installer.exe, Poté vyberte OTEVŘENO.

 5. Vybrat Windows verze šipku rozevíracího seznamu a poté vyberte Použijte globální nastavení.

 6. vybrat OK.

Nainstalujte si Poznámkový blok ++

V tomto okamžiku můžete nyní aplikaci nainstalovat.

 1. V okně terminálu přejděte na Ke stažení adresář s příkazem cd ~ / Ke stažení.

 2. Nainstalujte aplikaci pomocí příkazu víno npp.7.7.1.Installer.exe.

  Nemusíte zadávat celou sadu čísel a teček do takového názvu souboru. Po změně adresáře na Stažené soubory zadejte víno npp, poté stiskněte tlačítko Tab na klávesnici. Pokud jste ve správném adresáři a soubor je tam, automaticky se rozšíří a zadá celý název souboru. zmáčkni vstoupit klíč, když tak učiní.

 3. Vyberte požadovaný jazyk aplikace a poté vyberte OK.

 4. vybrat další.

 5. vybrat Souhlasím.

 6. vybrat další.

 7. Vyberte požadované další komponenty a poté vyberte další.

  Je naprosto v pořádku nechat tyto možnosti tak, jak jsou, a kliknout další.

 8. vybrat instalovat.

 9. Povolte dokončení instalace a poté vyberte úprava.

Otevře se Poznámkový blok ++ a je připraven k použití. Nainstalovali jste svou první aplikaci pro Windows v systému Linux pomocí vrstvy kompatibility WINE.

Spusťte aplikaci

Instalace aplikací prostřednictvím VÍNA má jednu výstrahu - jak aplikaci spustit. Po počáteční instalaci se aplikace automaticky spustí. Pokud nemůžete přijít na to, jak aplikaci znovu spustit, nebo pokud nefunguje spouštěč plochy, budete potřebovat jiný nástroj.

Spolu s WINE je nainstalována aplikace s názvem WINE File Manager. Z tohoto nástroje můžete přejít do adresáře s nainstalovanou aplikací a spustit ji. Zde je postup:

 1. V okně terminálu zadejte příkaz vinný soubor.

 2. přejděte na C > Programové soubory (x86)> Poznámkový blok ++, potom poklepejte na ikonu poznámkový blok ++. exe vstup.

 3. Použijte aplikaci.

Až aplikaci dokončíte, zavřete ji jako obvykle. Pokud jej znovu potřebujete, otevřete Správce souborů WINE a spusťte jej.

Ačkoli to nemusí být nejjednodušší způsob spouštění aplikací pro Windows (ani každá aplikace pro Windows není podporována), mít tyto aplikace spuštěné na zabezpečené a spolehlivé platformě (Linux) je skvělý způsob, jak mít to nejlepší z obou světů.