Jak deaktivovat placené služby Vodafonu


Přišla vám SMS s upozorněním na aktivaci předplacených služeb na SIM kartě Vodafonu? Nebojte se, můžete je zakázat a nastavit blokaci

Pokud se vám v posledních dnech záhadně snížil zůstatek na SIM kartě Vodafone, pokud jsou na vašem posledním vyúčtování Vodafone položky, kterým nerozumíte, nebo pokud jste obdrželi SMS zprávu potvrzující aktivaci předplacené služby, je velmi pravděpodobné, že jste omylem klikli na nějaký reklamní banner, který aktivoval jednu nebo více placených služeb.

Tyto služby se také označují jako VAS (Value Added Services), obvykle se jedná o online hry, zpravodajské weby s drby, virální videa, vyzváněcí tóny atd. atd. V drtivé většině případů je nikdo nechce a nemůže se dočkat, až je deaktivuje, než si strhne kredit z telefonní karty v podobě týdenního předplatného. Jak ale deaktivovat placené služby na SIM kartě Vodafone? Existuje několik způsobů, jak to provést, a také jeden, jak je zcela zablokovat a zabránit aktivaci dalších služeb VAS v budoucnu. A konečně, existuje také způsob, jak žádat o odškodnění, pokud jsou aktivovány nechtěné služby, které vám již odebraly kredit. Zde je stručný návod, jak to provést.

Deaktivace placených služeb Vodafone

Prvním pokusem o zablokování placených služeb Vodafone VAS je zavolat na bezplatné telefonní číslo 800 44 22 99 společnosti Agcom. Toto číslo je platné pro všechny telefonní operátory, tedy i pro karty a předplatné Vodafone. Po vytočení bezplatného čísla se spustí postup deaktivace placených služeb, který řídí předem nahraný hlas: postupujte podle pokynů a během několika minut zjistíte, které služby jsou na vaší kartě aktivní, a můžete je také deaktivovat.

Druhým pokusem, pokud první nefunguje, je deaktivace VAS prostřednictvím aplikace MyVodafone, v oblasti Do-It-Yourself na webových stránkách Vodafonu nebo prostřednictvím zákaznické péče Vodafonu. Pokud používáte aplikaci, otevřete nabídku se třemi vodorovnými pruhy vpravo nahoře. Vyhledejte a klepněte na položku "Digitální služby" a poté na položku "Spravovat" vedle placené služby, kterou chcete deaktivovat. Poté potvrďte, že ji chcete deaktivovat. Pokud máte více aktivních služeb, zopakujte postup pro každou službu, kterou chcete deaktivovat.

Pokud nemůžete placenou službu najít, je velmi pravděpodobné, že je "schovaná" na kartě "Hudba, kino a V by Vodafone": vyhledejte ji v části "Vaše aktivní nabídky" a po jejím nalezení klepněte na "Spravovat" a potvrďte deaktivaci.

Pokud dáváte přednost použití webových stránek Vodafonu, přejděte do oblasti "Udělej si sám" (pro pokračování budete vyzváni k přihlášení). Pokud máte více než jednu SIM kartu Vodafone, musíte nejprve vybrat číslo, které chcete spravovat, a poté kliknout na "Služby Vodafone". Zde v nabídce vyberte možnost "Digitální služby" a zobrazí se seznam služeb, které jsou na vašem telefonním čísle aktivní. Jakmile najdete tu, kterou chcete deaktivovat, klikněte na "Ověřit" a poté na "Deaktivovat".

Pokud nechcete používat ani aplikaci, ani webovou stránku, zavolejte na číslo 190, kde se spojíte se zákaznickým servisem a z různých dostupných možností si vyberete tu, která vám nejlépe vyhovuje. Možná pak budete muset několik minut čekat, než operátor odpoví, ale když s ním budete moci mluvit, stačí ho požádat o deaktivaci placených služeb a on to provede na dálku.

Ať už zvolíte jakýkoli způsob, měli byste v každém případě obdržet textové zprávy potvrzující deaktivaci různých služeb. Ale pozor: deaktivace často neprobíhá okamžitě, může trvat několik minut nebo i hodin. Pokud jste ani na konci dne neobdrželi potvrzovací SMS o deaktivaci, zkuste jiný z námi popsaných způsobů.


Jak zablokovat placené služby Vodafone

Návod, který jsme dosud uvedli, je užitečný pro deaktivaci již aktivované služby VAS. Aktivaci těchto služeb však můžete také preventivně zablokovat a zajistit si tak bezpečí.

Tento postup se nazývá "Barring" a nejjednodušší je zavolat na zákaznický servis. Musíte se obrátit na operátora (podle výše uvedeného postupu) a výslovně ho požádat o zablokování všech placených služeb VAS.


Vrácení peněz za nevyžádané placené služby Vodafonu

Jestliže je již pozdě a kredit v telefonu vám byl odcizen, můžete zkusit požádat Vodafone o vrácení peněz. Existují dva alternativní způsoby, jak to udělat.

Prvním je znovu kontaktovat bezplatnou telefonní linku Agcom 800 44 22 99 a postupovat podle nabídky, druhým je použít aplikaci MyVodafone, otevřít nabídku a vybrat "Spokojeni nebo vráceni" a poté "Digitální služby".

Poté přejděte na "Zkontrolovat aktivní digitální služby" a zjistěte, která služba již byla z vašeho účtu stržena. Vyberte požadovanou službu a klepněte na možnost "Chatovat s odborníkem". V tomto okamžiku bude spuštěna služba chatové podpory a na druhé straně bude operátor již vědět, která služba je předmětem vašeho požadavku na podporu. Stačí, když operátorovi napíšete, že chcete vrátit poplatky za danou službu, ale můžete požádat o vrácení maximálně jednou denně.