Google Reader je zpět: nyní je v prohlížeči Chrome, jak jej aktivovat


Osm let byl referenčním bodem pro ty, kteří využívali internet k získávání informací, ale pak se rozplynul ve vzduchu: nyní je Google Reader zpět a my si můžeme vybrat kvalitní informace

K 1. červenci 2013 společnost Google nečekaně ukončila provoz jedné ze svých nejoblíbenějších služeb: mluvíme o Google Reader, čtečce RSS kanálů, která byla spuštěna v roce 2005 a za 8 let své existence se stala referenční službou pro ty, kteří chtěli mít přehled o nejnovějších zprávách publikovaných jejich oblíbenými internetovými novinami. Když bylo oznámeno ukončení služby Google Reader, společnost Big G byla zasypána kritikou a nyní se rozhodla udělat krok zpět: Google Reader se vrací, ale uvnitř prohlížeče Chrome.

V současné době je Reader integrován pouze do aplikace Chrome pro Android, počínaje verzí 94 prohlížeče, ale inženýrka společnosti Google Adrienne Porter Feltová, která koordinuje vývojový tým aplikace, slibuje, že verze pro iOS se objeví brzy. O integraci služby Google Reader do prohlížeče Chrome pro počítače PC a Mac však zatím nejsou žádné zprávy. V prohlížeči Chrome pro Android je již k dispozici sekce Google Reader pro čtení kanálů z webů, ale v některých případech není ve výchozím nastavení aktivována, takže ji můžeme používat již dnes, abychom si vybrali své oblíbené zdroje informací a měli je vždy po ruce. Jedná se mimo jiné o alternativu ke službě Google Discover, což je zpravodajský kanál automaticky vytvářený algoritmy společnosti Google na základě vkusu uživatelů zjištěného sledováním navigace a online vyhledávání.

Jak aktivovat novou čtečku Google

Nová čtečka Google se zobrazí pokaždé, když uživatel otevře novou kartu v prohlížeči Chrome pro Android: nyní jsou k dispozici dvě samostatné karty, jedna pro Objevování a druhá pro Čtečku, která se však jmenuje "Sledovat".

Pokud uživatel tuto druhou kartu nevidí, ale je si jistý, že má nainstalovanou nejnovější verzi prohlížeče Chrome, musí provést malý technický manévr: do adresního řádku musí zadat řetězec "chrome://flags/#web-feed" a stisknout enter. Tím se otevře stránka s experimentálními funkcemi prohlížeče Chrome, kde uživatel musí u možnosti "Web Feed" vybrat možnost "Enabled" (Povoleno).

Kdykoli bude chtít uživatel přidat web do svých oblíbených zdrojů, stačí jej navštívit a poté otevřít hlavní nabídku prohlížeče Chrome (tu se třemi svislými tečkami) a dole stisknout tlačítko "Follow" (Sledovat). Od té doby bude každý nový článek publikovaný tímto webem k dispozici na kartě Sledovat, která se zobrazí vedle karty Objevovat, když otevřete novou stránku v prohlížeči Chrome pro Android.

Libero Tecnologia má také kanál RSS, takže může být zařazen mezi preferované zdroje nové čtečky Google Reader: vyzýváme vás, abyste si nás přidali podle právě popsaného postupu a zůstali tak informováni o nejdůležitějších technologických novinkách s kvalitními články.


Jak funguje nová čtečka Google Reader

Existují určité rozdíly mezi starou čtečkou Google Reader a novou, integrovanou v prohlížeči Chrome. Stará verze byla v podstatě chronologickým tokem zpráv, které se zobrazovaly v pořadí podle zveřejnění. Pokud noviny nebo web publikovaly jen několik článků denně, bylo často obtížné je najít, protože byly zahlceny články ostatních sledovaných webů.

V novém Readeru tomu tak ale není: u každého sledovaného webu se zobrazí pouze poslední tři publikované články a tlačítko "Další zprávy", a pak se zobrazí tři články z ostatních zdrojů. V současné době bohužel ještě není možné změnit pořadí, v jakém se weby zobrazují ve feedu: jako první se zobrazí ten, který jsme "sledovali" jako poslední.