Dvě rozšíření prohlížeče Chrome obsahují virus a měla by být okamžitě odstraněna


Dvě rozšíření prohlížeče Chrome, která by měla být okamžitě odstraněna, protože obsahují virus: tady je najdete

Viry se na webu šíří rychle, ale navzdory snaze vyhnout se jim se někdy mohou skrývat na nejrůznějších místech, včetně rozšíření prohlížeče Chrome.

Zprávu přinesl Reddit prostřednictvím zprávy uživatele Jammed_Death, který objasnil podivné chování, jež bylo nedávno zjištěno u dvou inkriminovaných rozšíření. Tato dvě rozšíření se nazývají nanodefender a nanoadblocker a předtím, než se začala chovat jako malware, byla stejně jako každý slušný blokátor reklam nainstalována za účelem blokování nežádoucí reklamy a bannerů na webových stránkách napříč webem. Nyní však obě rozšíření Chrome ztratila svou původní funkci a sloužila by jako prostředek pro odesílání informací o uživatelích skupině vývojářů, kteří nejsou spojeni s jejich tvůrci.

Nanodefender a nanoadblocker: pozadí

Podle zpráv na Redditu vše začalo prodejem obou rozšíření jejich tvůrcem "skupině tureckých vývojářů", jak je definoval sám tvůrce během konverzace na Githubu, hostingové službě pro softwarové projekty. Na tom by nebylo nic divného, až na to, že uživatelská data jsou nyní odesílána na servery v koutech světa, o kterých uživatelé zatím nevědí.


Nanodefender a nanoadblocker: ihned je odstraňte

Podle původního vývojáře by bylo nejlepším způsobem, jak se problému zbavit, okamžité odstranění obou rozšíření. Vývojář mezitím nahlásil doplňky společnosti Google jako škodlivý software, což spustí proces automatického odstranění prohlížečem.

Při tomto kroku Chrome rozšíření přímo odstraní, čímž zabrání jeho neúmyslné instalaci z důvodu nepozornosti uživatele. To není případ prohlížeče Microsoft Edge, přestože je úzce propojen s prohlížečem Google, který je rovněž založen na webovém prohlížeči Chromium vytvořeném gigantem z Mountain View.

Závažný bezpečnostní problém by se netýkal verze rozšíření vydané pro prohlížeč Mozilla Firefox. Doplněk pro webového klienta nadace Mozilla Foundation prý vyvinula jiná osoba, která s verzí pro Chrome nesouvisí, a prozatím by měl nést stejná rizika.