Google Picasa Is Dead: Long Live Google Photos

Picasa byla po mnoho let primární fotografickou aplikací Google. Společnost ji původně získala v roce 2004 jako doplněk služby Blogger. Byla to jak desktopová aplikace pro Mac, tak Windows a online fotogalerie. Pochází z doby Flickru a je to aplikace, která spojuje uživatele s jejich sociálními sítěmi, snadno se používá na mobilním zařízení a umožňuje online úpravy fotografií. Proto jej v roce 2016 později nahradily Fotky Google.


Rozdíly mezi Picasou a Fotkami Google

Fotky Google odbočily na Google+ jako služba sdílení fotografií. Umožňuje rychlé vyhledávání, klasifikaci a seskupování fotografií. Umožňuje také omezenou úpravu fotografií pro použití filtrů a rámečků, oříznutí obrázků a přidání drobných vylepšení fotografií. Fotky Google se zaměřují na to, jak uživatelé fotografie používají, a usnadňují uživatelům rychlé úpravy a sdílení.

Google Assistant

Google Photos má výkonného pomocníka s fotografiemi, který navrhuje zábavné funkce a speciální efekty. Mezi tyto speciální efekty patří:

  • Panoramata se spojila ze série fotografií.
  • Animace vytvořené ze série fotografií pořízených přibližně ve stejnou dobu.
  • Několik portrétů uspořádaných do uspořádání fotografií ve stylu stánku s fotografiemi.
  • Fotografické úpravy, které označují vzpomínky, například před rokem nebo před dvěma lety.
  • Speciální efekty na dovolenou, jako jsou srdce Valentýna a kostry Halloweenu.
  • Interaktivní sbírky příběhů vytvořené pomocí fotografií kolem události nebo místa.

Google Assistant je k dispozici pro mobilní i webovou verzi Fotek Google. K tomu nemusíte dělat nic zvláštního. Prostě se to samo objeví, když máte fotky odpovídající profilu. V aplikaci přejděte do části Google Photo Assistant a podívejte se na její návrhy.


Sdílení

Největší slabinou aplikace Picasa (kromě závislosti na kombinaci desktopu a online aplikace) je to, že nikdy neumožňovala správné a moderní sdílení. S Google Photos můžete sdílet na Twitteru, Google+ a Facebooku. Můžete také vytvářet alba se sdílenými odkazy, stejně jako s webovými alby Picasa. Vzhledem k tomu, že si ostatní sociální sítě získávají popularitu, budou Fotky Google pravděpodobně nadále přidávat funkce sdílení.


Automatické zálohy

Jednou z nejužitečnějších funkcí desktopové aplikace Picasa bylo, že automaticky zálohovala fotografie z vašeho počítače. Pokud máte digitální fotoaparát a rádi si prohlížíte fotografie z dovolené na svém notebooku, je to velmi užitečné. Tuto základní funkci stále získáte pomocí nástroje pro nahrávání fotografií Google.

Fotky Google zálohují vysoce kvalitní fotografii, ale ne fotografii v plném rozlišení, pokud ji neurčíte. Fotografie v plném rozlišení stojí další peníze za úložiště, ale originály si můžete ponechat na pevném disku nebo je zálohovat jiným způsobem.

Pokud se spoléháte na zálohy z telefonu Android, Fotky Google duplikují vaše soubory na obou místech.

Úpravy fotografií

Ve službě Fotky Google můžete oříznout, provést drobné úpravy a přidat filtry. Chcete-li přidat kontrast, vložte barevný filtr. Ale nemůžete dělat pokročilé efekty, jako je odstraňování vad. Možná to tak nezůstane navždy, Google koupil a vyřadil Picnik, výkonnou aplikaci pro úpravy fotografií online, která umožňovala více funkcí než Fotky Google. Google také vlastní Snapseed, mobilní aplikaci pro úpravu fotografií.

A co Flickr?

Flickr poskytuje rozumně paralelní zážitek, pokud jste zvyklí na funkce Picasy. Oba umožňují (nebo povolují) štítky, alba, tisk a zeměpisné označení (přiřazení zeměpisného umístění k fotografii, což se často provádí automaticky pomocí telefonních fotoaparátů a jiných zařízení).

Můžete tisknout fotografie nebo objednávat online výtisky z kterékoli aplikace a můžete své fotografie hromadně nahrávat, vkládat je, vytvářet komunity a přidávat komentáře. Můžete zadat licence Creative Commons nebo zachovat veškerou ochranu autorských práv k vašim dílům pomocí snadného nastavení, které změníte na celém webu nebo na základě fotografie.

Flickr je zavedený hráč. Je tu už déle a stále ho používají seriózní fotografové. Nedávno jej však získal SmugMug od společnosti Yahoo, která trpí roky úpadku. Není jisté, že Flickr bude žít mnohem déle než Picasa, a jakmile to půjde, nemusí existovat jasná migrační cesta pro přesun fotografií do jiné služby.

Leave a Comment