Co je Google Plus – Google+?

Služba Google+ byla ukončena a do dubna 2019 byla obecně nepřístupná, i když v jejích službách zůstaly kousky jejích základních produktů pod různými názvy. Tento článek z roku 2011 si ponecháváme pouze pro historickou potřebu.

Google Plus - někdy označovaný jako Google + - byla služba sociálních sítí od společnosti Google. Google+ byl spuštěn v roce 2011 se spoustou fanfár jako možný konkurent Facebooku. Myšlenka je docela podobná ostatním službám sociálních sítí, ale Google se pokusil odlišit Google+ tím, že umožnil větší transparentnost v tom, s kým sdílíte a jak komunikujete. Integrovala také všechny služby Google a po přihlášení k účtu Google zobrazí nový panel nabídek Google+ v dalších službách Google.

Google+ využívá vyhledávač Google, Profily Google a tlačítko +1. Google+ byl původně spuštěn s prvky Kruhy, shluk, Hangouts, a Sparks. Huddle a Sparks byli nakonec vyloučeni.


Kruhy

Google

Kruhy jsou jen způsob, jak nastavit personalizované sociální kruhy, ať už jsou soustředěny kolem práce nebo osobních aktivit. Spíše než sdílet všechny aktualizace s publikem stovek nebo tisíců, služba si klade za cíl personalizovat sdílení s menšími skupinami. Podobné funkce jsou nyní k dispozici pro Facebook, ačkoli Facebook je někdy méně transparentní v nastavení sdílení.

Například komentování příspěvku někoho jiného na Facebooku často umožňuje přátelům přátel vidět příspěvek a také nabízet komentáře. Na Google+ se příspěvek ve výchozím nastavení nezobrazí lidem, kteří původně nebyli zahrnuti do kruhu, ve kterém byl sdílen. Uživatelé Google+ mohou také zvolit, aby se veřejné zdroje zobrazovaly všem (i těm bez účtů) a aby se otevíraly komentáře od ostatních uživatelů Google+.

Setkání

Setkání jsou jen videochat a okamžité zprávy. Spusťte hangout z telefonu nebo počítače. Hangouts také umožňuje skupinové chaty s textem nebo videem až pro deset uživatelů. Toto také není funkce jedinečná pro Google+, ale implementace je snadnější než u mnoha srovnatelných produktů.

Google Hangouts lze také veřejně vysílat na YouTube pomocí Google Hangouts on Air.

Podle Google se také Google Hangouts ukončuje v roce 2020. Pokud se tedy rozhodnete to zkusit, nepřibližujte se příliš.


Pokec a jiskry (zrušené funkce)

Huddle byl skupinový chat pro telefony. Sparks byla funkce, která v zásadě vytvořila uložené hledání, aby našla „jiskry“, které jsou předmětem zájmu ve veřejných zdrojích. Při startu byl silně povýšen, ale spadl.


Google Photos

Jednou z nejpopulárnějších funkcí Google+ bylo okamžité nahrávání z telefonů s fotoaparátem a možnosti úprav fotografií. Google kanibalizoval několik společností zabývajících se úpravami fotografií online, aby tuto funkci vylepšil, ale nakonec byly Fotky Google odděleny od Google+ a staly se jejím vlastním produktem. Nahrané Fotky Google můžete i nadále používat a zveřejňovat na Google+ a sdílet je na základě vámi nastavených kruhů. Můžete však také použít Fotky Google ke sdílení fotografií s jinými sociálními sítěmi, jako je Facebook a Instagram.

Přihlášení

Google+ umožňuje ohlášení polohy z vašeho telefonu. Je to podobné jako u Facebook nebo jiných ohlášení polohy sociálních aplikací. Sdílení polohy na Google+ však lze také nastavit tak, aby vybraným jednotlivcům umožnilo vidět, kde jste, aniž by čekali, až se na tomto místě konkrétně ohlásíte. Proč bys to chtěl dělat? Je to zvláště užitečné pro členy rodiny.

Google+ umírá dlouhou pomalou smrtí

Časný zájem o Google+ byl velký. Larry Page, generální ředitel společnosti Google, oznámil, že služba měla více než 10 milionů uživatelů pouhé dva týdny po spuštění. Google v sociálních službách zaostával za dobou a tento produkt byl na večírek pozdě. Společnost historicky nechápala, kam se trh ubírá, ztratila inovativní zaměstnance nebo nechala slábnout slibné produkty, zatímco prosperovaly start-upy od jiných společností (z nichž některé byly založeny bývalými zaměstnanci Google).

Po tom všem Google+ předběhl Facebook. Blogy a odbytiště zpráv tiše začaly odebírat možnost sdílení G + ze spodní části jejich článků a příspěvků. Po značném energetickém a technickém čase opustil Vic Gundotra, vedoucí projektu Google+, Google.

Stejně jako ostatní sociální projekty Google může i Google+ trpět problémem s jídlem pro psy společnosti Google. Google rád používá své vlastní produkty, aby věděl, jak dobře fungují, a vybízí své inženýry, aby řešili problémy, které najdou, místo aby se spoléhali na někoho jiného. Toto je osvědčený postup a obzvláště dobře funguje u produktů, jako jsou Gmail a Chrome.

V sociálních produktech však tento kruh skutečně musí rozšířit. Za prvé, Google Buzz utrpěl problémy s ochranou soukromí a Google+ narazil na dva hlavní hackery API, které ohrožovaly miliony dat uživatelů.

Dalším problémem je, že ačkoli zaměstnanci Googlu pocházejí z celého světa, jsou to téměř všichni přímí studenti s vysoce technickým zázemím, kteří sdílejí podobné sociální kruhy. Nejsou to tvoje babička, která umí ovládat polovinu počítače, tvůj soused, nebo hejno dospívajících. Otevření testování Google+ uživatelům mimo společnost mohlo vyřešit problémy s používáním a ochranou osobních údajů a vyústilo v mnohem lepší produkt.

Google je také netrpělivý, pokud jde o růst produktů. Google Wave zněl úžasně, když byl testován interně, ale systém se zlomil, když se rychle rozšířil s nadupanou poptávkou, a uživatelé považovali nové rozhraní za matoucí. Orkut měl počáteční úspěch, ale nedokázal se v USA uchytit.