Facebook Messenger: videohovory jsou nyní bezpečné


Dobrá zpráva pro ty, kdo používají Facebook Messenger k volání a videohovorům: do platformy přichází end-to-end šifrování.

Po dlouhém zpoždění oproti příbuzné aplikaci WhatsApp nyní aplikace Messenger zavádí end-to-end šifrování i pro videohovory a hovory pouze se zvukem. To je úleva pro soukromí stovek milionů uživatelů, kteří se nyní budou moci navzájem vidět a slyšet bez rizika, že je někdo zachytí: i kdyby se to hackerovi podařilo, bude mít v rukou vlastně jen proud nečitelných dat.

Facebook tvrdí, že toto rozhodnutí, které všichni očekávali mnohem dříve, učinil kvůli rozmachu videohovorů vyvolanému pandemií Covid-19 a následnému nárůstu smartworkingu a "nepřítomných" schůzek. V současné době proběhne přes platformu Messenger více než 150 milionů videohovorů denně. Nová funkce se zatím neobjevila v italských aplikacích, ale Facebook zaručuje, že její zavádění již začalo. Šifrování end-to-end bude dostupné všem, ale volitelné: budeme ho tedy muset aktivovat ručně a není jasné, zda bude možné zvolit, zda se má aktivovat pro jeden videohovor, nebo pro všechny najednou.

Šifrování od konce ke konci: proč je důležité

Šifrování od konce ke konci je typ šifrování, při kterém data opouštějí první zařízení již zašifrovaná a putují zašifrovaná až do zařízení příjemce (tj. na všechny servery platformy), kde jsou dešifrována.

Šifrovací klíče jsou uloženy v obou zařízeních, takže nikdo nemůže dešifrovat tok dat, dokonce ani samotná platforma (v tomto případě Messenger). Jedná se tedy o stejný mechanismus, který je již dlouho aktivní v aplikaci WhatsApp a mnoha dalších platformách pro zasílání rychlých zpráv.

Je třeba poznamenat, že Messenger nabízí end-to-end šifrování textových zpráv již od roku 2016, takže by každý očekával, že tato funkce přijde mnohem dříve i pro hovory a videohovory.


Aktualizované ovládání mizejících zpráv

Druhá nová funkce, kterou Facebook Messenger představil v posledních hodinách, se týká "expirujících zpráv", tedy zpráv, které po přečtení nebo po určité době zmizí. Uživatelé si nyní mohou zvolit, za jak dlouho má zpráva zmizet, a to od minimálně 5 sekund až po maximálně 24 hodin.