Chraňte svůj online bankovní účet před hackery


Z různých kybernetických útoků přibývá těch, jejichž cílem je získat vaše finanční údaje. Tady je návod, jak se bránit

Hackeři si ani v létě neberou dovolenou. Zní to jako název filmu, ale bohužel je to nepřikrášlená pravda. Mezi různými typy útoků jsou nejčastější ty, které mají za cíl ukrást finanční informace uživatelů, a to i díky nárůstu domácího bankovnictví.

Mít online bankovní účet je jistě pohodlné, můžete rychle provést řadu operací - vzpomeňte si na převody - aniž byste museli fyzicky chodit do banky. Online běžný účet zároveň skrývá mnohá rizika, která souvisejí s rozkvětem počítačové aktivity hackerů. Mnoho lidí totiž neustále padá do zrádných pastí kyberzločinců, kteří jsou schopni vyprázdnit bankovní účty svých obětí. Jak je to ale možné? Přestože různé finanční instituce nabízejí velmi účinné bezpečnostní systémy, proti neopatrnosti uživatelů bohužel nic nezmůžou.

Jak pracují hackeři

Hackeři mají k dispozici řadu nástrojů, jak ukrást přístupové údaje k bankovním účtům. Většina těchto kybernetických zbraní vyžaduje minimální nedobrovolnou spolupráci obětí. Stačí kliknout na odkaz a stáhnout si do počítače trojského koně nebo spyware, který nenápadně přebírá kontrolu nad vším, co se v infikovaném počítači nachází.

Hackeři obvykle používají jako hlavní médium e-mail. Rozesílají zprávy, které vypadají a působí velmi podobně jako oficiální bankovní e-maily, a vyzývají uživatele, aby zadali údaje o svém bankovním účtu na falešné webové stránky, které jsou téměř totožné s těmi skutečnými. Mnoho obětí tomuto triku podlehne. Tato technika je známá jako phishing.

Někdy e-maily obsahují škodlivou přílohu nebo odkaz na server, ze kterého pak hackeři nainstalují malware, který obětem ukradne finanční informace. Jedním z nejzákeřnějších systémů jsou keyloggery, které mohou ukládat a shromažďovat vše, co napíšete na klávesnici, včetně hesel a údajů o online bankovních účtech.


Jak se chránit před hackery

Hackeři v průběhu let zdokonalili své zbraně, ale k omezení rizik stačí velmi málo. V první řadě je důležité problémům předcházet několika jednoduchými kroky.

Na začátek je důležité neklikat na odkazy a neotevírat přílohy z podezřelých e-mailů. Zkontrolujte také adresu odesílatele a ujistěte se, že se shoduje s adresou vaší banky. Pokud máte jakékoli pochybnosti, zavolejte do své finanční instituce.

V žádném případě nezadávejte přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu na nezabezpečených webových stránkách. Před provedením platby zkontrolujte, zda platforma používá protokol https (obvykle doprovázený zeleným symbolem visacího zámku), který zabraňuje zachycení přenosu dat třetími stranami.

Dalším způsobem, jak ochránit svůj bankovní účet před kyberzločinci, je používat pokud možno vždy stejný prohlížeč a počítač. Mohl by být infikován i jiný počítač.

Pravidelně kontrolujte své výpisy, zejména porovnávejte papírovou a digitální verzi. V neposlední řadě udržujte počítač a antivirový software v aktuálním stavu. Vždy.