Den bezpečnějšího internetu 2017: v první linii proti kyberšikaně a sextingu

Z jedné obrazovky na druhou. Zdá se, že chytré telefony a tablety předstihly televizory v preferencích mladých a velmi mladých Italů. Jak vyplývá z nedávné zprávy Národní observatoře pro dospívající (Osservatorio Nazionale Adolescenza), 5 z 10 dospívajících uvádí, že tráví 3 až 6 hodin mimo školu s chytrým telefonem v ruce.

Tento trend má nevyhnutelné důsledky, které nejsou vždy pozitivní. Národní observatoř pro mládež (Osservatorio Nazionale Adolescenza) ve své zprávě z roku 2016 upozorňuje, že zvýšené používání chytrých telefonů podporuje chování, jako je kyberšikana, sexting a výměna obrázků a jiných soukromých materiálů na síti. Případů kyberšikany tak v Itálii v roce 2016 přibylo o 8 % oproti předchozímu roku, přičemž k výměně žhavých snímků dochází vždy dříve, ve věku 11 až 12 let (a 25 % dospívajících přiznává, že sexting praktikovalo).


Instituce v první linii boje proti kyberšikaně a sextingu

V zájmu řešení tohoto problému, který stále více nabývá rozměrů společenského fenoménu, zahájily instituce různé iniciativy. Parlament se například chystá přijmout zákon zpřísňující tresty pro pachatele digitální šikany. Sdružení Soccorso Rosa Onlus zase vydalo elektronickou knihu Bullo mi hai rotto, která pomáhá identifikovat postoje, které vedou k šikaně, a přijmout opatření dříve, než se osoba, která je terčem šikany, stane její obětí. Stručně řečeno, užitečné rady pro mladé lidi, jak se bránit ve škole a ve skupině přátel. S radami přichází také italská státní policie, která v příspěvku na svém facebookovém profilu "Una vita da social" (Život na sociálních sítích) varuje mladé lidi před šikanou ze strany jejich vrstevníků nebo starších dětí a učí je, jak se bránit nevhodnému chování.

Den bezpečnějšího internetu radí proti kyberšikaně a sextingu

Buď změnou: spojte se pro lepší internet

Buď změnou: spojte se pro lepší internet. Tímto sloganem chtěli organizátoři Dne bezpečnějšího internetu 2017 zdůraznit svůj závazek bojovat proti kyberšikaně a sextingu. Na italském portálu věnovaném této iniciativě má tento závazek podobu řady rad pro děti a rodiče, jak se bránit nenormálnímu chování na internetu. SID je každoroční iniciativa navržená Evropskou unií a organizovaná sítí INSAFE-INHOPE s podporou Evropské komise, jejímž cílem je podporovat kulturu počítačové bezpečnosti a uvědomělého používání internetu, zejména mezi mladými lidmi.

(převzato z YouTube)

Srozumitelným a přímým jazykem a pomocí webového seriálu určeného mladým lidem pomáhají redaktoři projektu "Generazioni Conconne" mladým obětem kyberšikany rozpoznat urážlivé jednání a radí, jak se zachovat. Především byste se nikdy neměli cítit provinile, ale měli byste mít přehled a promluvit si s někým, komu důvěřujete. Ignorováním šikanujících osob neutralizujete jejich jednání. Rodiče zase najdou podrobné vysvětlení, co je to šikana, jak ji rozpoznat a jak podpořit děti, aby jí čelily.

(převzato z YouTube)

Podobná diskuse se týká i sextingu. V části věnované rodičům uvádí redakce Generazioni Connesse rady, které mohou rodičům pomoci čelit mimořádné situaci, ale především se jí vyhnout. V části věnované chlapcům a dívkám naopak vysvětlují, jaká jsou rizika sdílení fotografií s ostatními ve dvojsmyslném postoji nebo při pózování nahých a jak se zachovat v případě, že došlo k omylu a někdo se toho snaží využít. Existují také dvě jednoduchá pravidla: nesdílejte své fotografie bez oblečení, a pokud takové fotografie obdržíte, přerušte "řetěz" a neposílejte je žádnému kontaktu.


Italiaonline a bezpečnost informací

Italiaonline jako přední internetová společnost v zemi, mezi jejíž aktiva patří Libero Mail s více než 8 miliony aktivních účtů, vždy dodržovala zásady Dne bezpečnějšího internetu a její standardy zabezpečení elektronické pošty odpovídají nejlepším na světě.

Na úrovni ověřování Libero Mail jako první v Itálii vyvinula službu Secure Password, která umožňuje uživatelům chránit svůj účet dvojí kontrolou hesla k poštovní schránce a ověřovacím kódem zaslaným prostřednictvím SMS: to je důležité zejména při přístupu k účtu ze zařízení nebo místa, které není obvyklé pro uživatele.

Pomocí služby Zabezpečené heslo mohou uživatelé služby Libero Mail mimo jiné nastavit svůj počítač jako důvěryhodný, aktivovat záložní kódy v případě přístupu k e-mailu z neznámého zařízení nebo dokonce změnit číslo mobilního telefonu, na které přijímají zprávy SMS. Kromě toho je Secure Password aktivní také pro aplikaci Libero Mail, která přesáhla 2,5 milionu stažení. V současné době se připravuje multimediální kampaň na téma Bezpečné heslo, která má uživatele e-mailu ještě více upozornit na důležitost určitého chování na internetu, které může ohrozit bezpečnost jejich hesel.

V souvislosti s antispamovými systémy Libero Mail se společnost Italiaonline spoléhá na odborné znalosti společnosti Cloudmark, světového lídra v oblasti zabezpečení na úrovni operátorů, reputace odesílatele a řešení infrastruktury pro zasílání zpráv. Libero Mail využívá zejména tři důležité technologie vyvinuté společností Cloudmark k zastavení škodlivého provozu dříve, než se dostane ke koncovému uživateli: reputační služby Cloudmark Sender Intelligence, které umožňují blokování a omezování škodlivých e-mailů prostřednictvím platforem, které sledují rizikový provoz; Cloudmark Authority, filtrování obsahu pomocí patentovaných algoritmů Advanced Message Fingerprinting, které dokáže identifikovat i odchylky ve spamových zprávách jako příslušející ke stejné hrozbě a následně je zablokovat; a platformu Cloudmark Security. Cloudmark Sender Intelligence i Cloudmark Authority využívají data z globální sítě hrozeb společnosti Cloudmark, největšího komerčně dostupného systému pro sběr a vyhodnocování hrozeb v oblasti zasílání zpráv na světě.

Italiaonline již více než rok spolupracuje také s poskytovatelem datových řešení Return Path, který jako první v Itálii zavedl záznam DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting & Conformance) pro další ochranu před e-mailovými podvody. Přijetím certifikačního programu společnosti Return Path zavedla společnost Italiaonline funkci Feedback Loop, kterou poskytovatel poskytuje a která umožňuje informovat odesílatele v případě stížnosti.

"Společnost Libero se vždy vyznačovala technologickými inovacemi a službami uživatelům, zejména uživatelům elektronické pošty, což je pro nás strategickou výhodou. Pokud chceme být i nadále nejpoužívanějším italským e-mailem, je bezpečnost zásadní," uvedl Domenico Pascuzzi, národní marketingový ředitel společnosti Italiaonline. "Kromě systémů vysoké ochrany, které máme zavedeny, je důležité vytvořit kulturu bezpečnosti IT: to je to, co děláme se společností Libero Tecnologia. Mezi nejoceňovanější obsahy patří také ty, které se věnují bezpečnosti a které nabízíme srozumitelně, abychom zajistili, že Libero a bezpečnost jsou uznávanou dvojicí."

Některá videa v této sekci byla převzata z internetu, a jsou proto považována za veřejně dostupná. Pokud mají účastníci těchto videí nebo jejich autoři námitky proti jejich zveřejnění, stačí požádat o jejich odstranění zasláním e-mailu na adresu: [email protected]. Video co nejdříve odstraníme.