cpu

procesor (vyslovuje se jako samostatná písmena) je zkratka pro central pkooperace unit. Někdy se jednoduše označuje jako centrální procesor, ale běžněji se nazývá procesor, CPU je mozkem počítače, kde probíhá většina výpočtů. Pokud jde o výpočetní výkon, CPU je nejdůležitějším prvkem počítačového systému.


Součásti CPU

Dvě typické součásti CPU zahrnují následující:

  • Aritmetická logická jednotka (ALU), která provádí aritmetické a logické operace.
  • Řídicí jednotka (CU), která extrahuje instrukce z paměti a dekóduje a provádí je, v případě potřeby volá ALU.

Obrázek: Vztah mezi prvky CPU, vstupem a výstupem a úložištěm (viz studijní příručka).

Desky plošných spojů, mikroprocesory

U velkých strojů vyžaduje CPU jednu nebo více desek plošných spojů. Na osobních počítačích a malých pracovních stanicích je umístěn v jediném čipu zvaném mikroprocesor. Od sedmdesátých let minulého století třída mikroprocesorů CPU téměř úplně předstihla všechny ostatní implementace CPU.

Samotný CPU je interní součástí počítače. Moderní CPU jsou malé a hranaté a na spodní straně obsahují několik kovových konektorů nebo kolíků. CPU je vložen přímo do patice CPU, kolíkovou stranou dolů, na základní desce.

Každá základní deska podporuje pouze konkrétní typ (nebo rozsah) CPU, takže před pokusem o výměnu nebo aktualizaci CPU ve vašem počítači musíte zkontrolovat specifikace výrobce základní desky. Moderní CPU mají také připojený chladič a malý ventilátor, který je umístěn přímo na CPU a pomáhá tak odvádět teplo.

Doporučená četba: Průvodci studiem Webopedie.

Soubory FACTOID - První procesor na světě představila společnost Intel v roce 1971. Intel 4004 byl 4bitový procesor, taktovaný na 740 KHz a schopný provádět až 92,600 4004 instrukcí za sekundu. Pět měsíců po Intel 8008 byl představen Intel 8. Toto byl první XNUMXbitový mikroprocesor na světě.