Co to znamená, když je web nebo služba online v beta verzi

Když navštívíte webovou stránku online, která obvykle nabízí nějaký druh produktu nebo služby, můžete si všimnout štítku „Beta“ vedle loga nebo kdekoli jinde na tomto webu. Možná již máte úplný přístup ke všemu, nebo nemusíte, v závislosti na typu prováděného beta testu.

Pro ty, kteří nejsou obeznámeni se spuštěním produktu nebo vývojem softwaru, se může celá tato „beta“ věc zdát trochu matoucí. Zde je to, co potřebujete vědět o webech, které jsou v beta verzi.


Úvod do beta testování

Beta test je omezené vydání produktu nebo služby s cílem najít chyby před finálním vydáním. Testování softwaru je často označováno pojmy „alfa“ a „beta“.

Obecně lze říci, že alfa test je interním testem k vyhledání chyb a beta test je externím testem. Během alfa fáze se produkt obvykle otevírá zaměstnancům společnosti a někdy i přátelům a rodině. Během fáze beta je produkt otevřen omezenému počtu uživatelů.

Někdy se beta testy označují jako „otevřené“ nebo „uzavřené“. Uzavřený beta test má omezený počet míst otevřených pro testování, zatímco otevřená beta má buď neomezený počet míst (tj. Kdokoli, kdo se chce zúčastnit), nebo velmi velký počet míst v případech, kdy je otevření všem nepraktický.

Nevýhody a nevýhody testování Beta

Pokud vás někdo pozve nebo se dostanete do beta testu webu nebo služby, která je přístupná široké veřejnosti, budete jedním z mála šťastlivců, kteří nejprve vyzkouší nový web nebo službu a všechny její nabídky funkcí dříve než kdokoli jiný. Také budete moci tvůrcům poskytnout zpětnou vazbu a návrhy, jak to vylepšit.

Hlavní nevýhodou používání webu nebo služby, která je aktuálně ve verzi beta, je to, že nemusí být příliš stabilní. Koneckonců, cílem beta testu je přimět uživatele k identifikaci skrytých chyb nebo závad, které se projeví až poté, co se web nebo služba skutečně používají.


Jak se stát beta testerem

Beta testeři obvykle nepotřebují žádné specifické kvalifikace ani požadavky. Vše, co musíte udělat, je začít web nebo službu používat.

Apple má svůj vlastní Beta softwarový program, aby si uživatelé mohli vyzkoušet další vydání iOS nebo OS X společnosti. Můžete se zaregistrovat pomocí svého Apple ID a zaregistrovat zařízení Mac nebo iOS do programu. Když se stanete testerem beta verze Apple, operační systém, který budete testovat, přijde s integrovanou funkcí zpětné vazby, kterou můžete použít k hlášení chyb.

Pokud se chcete dozvědět o dalších skvělých nových webech a službách, které jsou aktuálně otevřené pro beta testování, podívejte se na BetaList. Na tomto místě mohou zakladatelé začínajících firem uvést seznam svých webů nebo služeb, aby přilákali ty nejlepší testery, jako jste vy. Registrace je zdarma a můžete procházet několik kategorií, které vás zajímají.