Co je Kalendář Google a jak ho používat

Kalendář Google je chytrá a dynamická aplikace, ve které si můžete nastavit události, připomenutí a úkoly, abyste nezapomněli na své nejdůležitější povinnosti. Kalendář Google je k dispozici ve verzi pro počítače i jako aplikace pro Android a iOS, lze jej synchronizovat s Gmailem a dalšími aplikacemi a umožňuje vytvořit soukromou, firemní nebo rodinnou skupinu pro správu sdílených událostí se všemi účastníky. Zde je podrobný průvodce všemi klíčovými funkcemi Kalendáře Google.


Co je Kalendář Google a jak funguje

Kalendář Google je služba, která umožňuje rozšířit funkce aplikací Google synchronizací dat v určitých programech s interaktivním kalendářem. Jedná se o nejmodernější aplikaci, která vám umožní elektronicky spravovat schůzky, důležité termíny a rezervace a přijímat upozornění a oznámení v reálném čase, abyste na nic nezapomněli. Aplikace je propojena s vaším účtem Google, takže každý uživatel, který využívá služeb společnosti Mountain View, může funkce Kalendáře Google integrovat zdarma.

Takto můžete službu využívat bezplatně a synchronizovat svá data a termíny se svými závazky v dalších aplikacích a programech Google, včetně e-mailové služby Gmail. V Kalendáři Google můžete například vytvořit událost, sdílet kalendář s kontakty, importovat a exportovat data do počítačů a chytrých telefonů, spravovat personalizovaná připomenutí nebo zvát lidi a skupiny na události.

Jednou z nejzajímavějších funkcí je Gmail Calendar, bezplatná služba, která umožňuje synchronizovat Gmail s kalendářem Google a umožňuje aplikaci skenovat informace ve vaší schránce. Díky tomu můžete dostávat upozornění na provedené rezervace, například abyste nezapomněli na letenky, cesty vlakem nebo pobyty v hotelu. Systém odešle e-mail nebo oznámení s upozorněním na událost a zobrazí hlavní údaje o události, jako je zeměpisná poloha na Mapách Google nebo podrobnosti o rezervaci.

Jak si vytvořit účet v Kalendáři Google

Kalendář Google vyžaduje k aktivaci účet Google, takže všichni uživatelé služeb a aplikací společnosti z Mountain View se nemusí registrovat, protože k využívání funkcí kalendáře Google stačí používat účet Google. Konkrétně je k dispozici desktopová verze pro počítače, která je synchronizována se všemi programy v cloudu i s těmi, které jsou nainstalovány v terminálu, nebo aplikace pro mobilní zařízení, kterou lze zdarma stáhnout z obchodu Google Play a iTunes.

Chcete-li používat Kalendář Google z počítače, stačí přejít na oficiální webové stránky calendar.google.com, po jejichž otevření, pokud máte účet Google, program přímo otevře obrazovku pro správu kalendáře. Pokud máte účet Google, otevře program přímo obrazovku pro správu kalendáře. Z mobilních zařízení je naopak nutné stáhnout aplikaci, nainstalovat ji do zařízení a automaticky synchronizovat se všemi ostatními aplikacemi. Služba nevyžaduje žádné další náklady, ale je možné si účet Kalendáře Google aktivovat za poplatek.


Jak nastavit Kalendář Google

Po stažení aplikace Kalendář Google nebo po přihlášení do verze pro počítače je třeba nejprve provést nastavení programu. Stačí přejít na portál calendar.google.com, kliknout na symbol ozubeného kola vpravo nahoře a výběrem možnosti Nastavení otevřít obrazovku správy aplikací. Zde si můžete kalendář Google přizpůsobit, například výběrem jazyka, země, formátu data a času.

Můžete také zobrazit druhé časové pásmo, aktivovat mezinárodní hodiny a nastavit pevnou dobu trvání schůzek, od 15 do 120 minut, případně přidat oznámení a upozornění z mobilu nebo pouze na počítači, tiché nebo zvukové. Je také možné změnit možnosti zobrazování oznámení, zobrazovat je pouze o víkendech, vkládat odmítnuté události, snížit jas minulých schůzek a definovat dny, které se mají zobrazovat, od minimálně 2 do maximálně 4 týdnů.

Nakonec můžete aktivovat službu Gmail Calendar, což je možnost automatické synchronizace, pomocí které můžete přidat všechny události nahlášené službou Gmail do kalendáře Google a dostávat upozornění na rezervace, události a závazky uvedené v e-mailech. Aplikace vám například může poslat upozornění na odlet letadla nebo zobrazit zprávu, která vám připomene návštěvu lékaře. Posledním nastavením jsou klávesové zkratky, které umožňují rychlou a snadnou správu kalendáře.


Jak vytvořit událost v Kalendáři Google

Na hlavní obrazovce Kalendáře Google se zobrazují všechny zaregistrované schůzky, ale můžete přidat libovolný závazek. Chcete-li v kalendáři vytvořit novou událost, stačí kliknout na mřížku, podle požadovaného data a času zadat název poznámky a vybrat, zda chcete nastavit událost, připomenutí nebo úkol. Můžete také přidat popis úkolu, pozvat kontakt a použít zeměpisnou polohu pomocí Map Google a nakonec kliknutím na Uložit připomenutí aktivovat.

Pokročilá nastavení Kalendáře Google můžete spravovat vytvořením nové události a výběrem položky Další možnosti. V tomto okamžiku aplikace otevře obrazovku pro podrobné nastavení úkolu, jako je aktivace oznámení nebo upozornění e-mailem, volba doby, za jak dlouho obdržíte připomínku, přiřazení konkrétní barvy nebo fotografie k dané události, správa seznamu hostů nebo přidání konference.

V Kalendáři Google si můžete vytvořit specifické kalendáře pro jednotlivá témata, například nastavit osobní sekci, kam můžete zadávat všechny důvěrné schůzky, kalendář pouze pro narozeniny, další pro připomenutí, úkoly, sportovní události a svátky. V nabídce vlevo můžete na hlavní obrazovce přidat další kalendáře nebo se přihlásit k odběru kalendáře kontaktu a sledovat všechny sdílené závazky. Všechny kalendáře, kterých se účastníte, můžete zobrazit a aktivovat nebo zrušit odběry prostřednictvím možnosti procházet kalendáře, které vás zajímají, na levé straně.

Kalendář a Úkoly Google: jak fungují

Nedávno představená inovativní funkce umožňuje spravovat seznam úkolů prostřednictvím služby Úkoly Google. Chcete-li službu aktivovat, jednoduše vstupte do aplikace, klikněte na ikonu tužky v pravém horním rohu a vyberte možnost Spustit a zadejte úkoly, které mají být přidány do kalendáře Google. Jedná se o zkratku, která umožňuje rychlé vytváření událostí, nastavení úkolu, který má být zaznamenán, zadání data a času, použití typu upozornění, které má být přijato, a případné přidání sekundárního úkolu.

Jak sdílet Kalendář Google

Pomocí této aplikace můžete sdílet svůj kalendář s přáteli a rodinou, zobrazit ostatním lidem své pracovní schůzky, školní povinnosti nebo jakoukoli jinou činnost. Za tímto účelem jednoduše vytvořte nový kalendář nebo vyberte stávající, klikněte na tři tečky po straně a vyberte možnost Nastavení a sdílení. V tomto okamžiku můžete kalendář zveřejnit, vyžádat si odkaz pro jeho sdílení s kontakty nebo kliknutím na položku Sdílet s konkrétními lidmi označit seznam kontaktů, které mají k vybranému kalendáři přístup.

Chcete-li kalendář sdílet s lidmi, kteří nepoužívají Kalendář Google, jediným řešením je jeho zveřejnění aktivací této možnosti v nastavení. Můžete také vytvářet skupiny a sdílet kalendář se všemi účastníky a synchronizovat změny v knize schůzek. Stačí vstoupit do Skupin Google na adrese groups.google.com nebo si stáhnout aplikaci Skupiny Google pro mobilní zařízení, kliknout na Vytvořit skupinu, nastavit seznam účastníků a jejich oprávnění a poté sdílet kalendář.

Jak synchronizovat Kalendář Google s tablety a chytrými telefony

Kalendář Google je automaticky synchronizován prostřednictvím systému aktualizací v reálném čase, který umožňuje zobrazovat stejné události z jakéhokoli připojeného zařízení, počítače, chytrého telefonu nebo tabletu. Tímto způsobem lze z jakéhokoli zařízení přistupovat k nejnovější verzi kalendáře, takže vždy najdete úplný seznam schůzek a uložených aktivit. Synchronizace je aktivní na jakémkoli zařízení, stačí si nainstalovat aplikaci Kalendář Google pro Android a iOS a aktivovat ji.

Google Calendar Family: co to je a jak to funguje

Inovativní funkce umožňuje vytvořit rodinný kalendář, do kterého může každý člen domácnosti přidávat události a aktivity, sdílet informace a spravovat schůzky, například delegovat vyzvednutí nákupu nebo připomenout partnerovi, aby vyzvedl dítě z narozeninové oslavy kamaráda. Chcete-li tuto službu aktivovat, musíte si nejprve vytvořit rodinu na Googlu, a to na webové stránce families.google.com, kde můžete založit skupinu až se 6 účastníky.

V mobilních zařízeních si můžete stáhnout aplikaci Google One, která umožňuje spravovat skupiny a rodiny, jinak se stačí přihlásit prostřednictvím online verze. Poté je třeba otevřít Kalendář Google, vytvořit nový kalendář a sdílet jej s rodinnou skupinou, přičemž všechny funkce lze spravovat v části Nastavení. Pro přidání závazku je třeba vstoupit do aplikace, kliknout na Vytvořit událost, vybrat název rodinného kalendáře, zadat událost a uložit ji.

Kalendář Google pro firmy: o co jde

Kromě rodinného kalendáře existuje také firemní verze, Kalendář Google pro firmy, s níž můžete vytvářet a spravovat konkrétní kalendáře pro týmové projekty. Tato funkce je součástí balíčku GSuite by Google Cloud, což je služba, která umožňuje ukládat soubory na servery společnosti Google, takže všechny informace a aktivity v kalendáři lze sdílet v reálném čase. Jedná se o placenou službu, ale je možné požádat o bezplatné zkušební období.

Kalendář Google pro firmy je integrován s různými aplikacemi, včetně Gmailu, Disku Google, Hangouts a Sites, přičemž řešení a cenové plány jsou vyvinuty speciálně pro všechny potřeby, od malých firem po pracovníky na volné noze, od vzdálených pracovníků po velké podniky. Pomocí tohoto programu můžete plánovat schůzky, kontrolovat dostupnost kolegů a zaměstnanců pracujících z domova v reálném čase, přistupovat k nim z libovolného zařízení, sdílet zdroje a zveřejňovat veřejné kalendáře na webu.