Co je AirDrop? Jak funguje?

AirDrop je funkce, která umožňuje Macům a zařízením s iOS sdílet soubory mezi sebou bezdrátově s minimem povyko. V tomto článku se dozvíte:

  • Proč lidé používají Airdrop
  • K čemu může být použit
  • Jak to funguje z technického hlediska

Jak se používá Airdrop

Často, když chcete s někým sdílet fotografie, odešlete jim je MMS zprávu nebo e-mail. I když to bude fungovat, může být mnohem rychlejší použít k odeslání obrázků pouze AirDrop. Jediným požadavkem je, že obě zařízení musí být od společnosti Apple.

AirDrop není jen pro fotografie. Můžete jej použít k přenosu téměř čehokoli, co můžete sdílet. Díky AirDropu můžete například z iPadu přenést článek do telefonu svého přítele, což je skvělé, pokud si ho chtějí přidat do záložek a přečíst si ho později. Přes AirDrop můžete také posílat text z Poznámek na iPad nebo iPhone někoho jiného. Tato funkce může dokonce zpracovávat informace, jako jsou seznamy skladeb, kontaktní informace a umístění, která jste připnuli v Apple Maps.

Naučte se používat Airdrop na iPhonu

Ellen Lindner/Lifewire

Tyto intrukce platí pro zařízení se systémem iOS 7 nebo novějším a Macy po roce 2012 se systémem OS X Yosemite a novějším.

Jak AirDrop funguje?

AirDrop používá Bluetooth k vytvoření sítě Wi-Fi typu peer-to-peer mezi zařízeními. To znamená, že k připojení AirDrop nemusíte být připojeni k routeru nebo dokonce k internetu. Musíte však mít zapnuté Wi-Fi a Bluetooth.

Každé zařízení vytváří kolem připojení firewall bránu a soubory se odesílají šifrovaně, což je ve skutečnosti bezpečnější, než přenos prostřednictvím e-mailu. AirDrop automaticky detekuje blízká podporovaná zařízení a zařízení musí být dostatečně blízko, aby bylo možné navázat dobré Wi-Fi spojení, což umožňuje sdílení souborů v několika místnostech.

Jednou z výhod AirDropu je použití Wi-Fi k navázání spojení. Některé aplikace poskytují podobné možnosti sdílení souborů pomocí Bluetooth. Některá Android zařízení používají ke sdílení souborů kombinaci technologií NFC (Near Field Communications) a Bluetooth. Bluetooth i NFC jsou ale ve srovnání s Wi-Fi relativně pomalé, díky čemuž je sdílení větších souborů pomocí AirDropu mnohem rychlejší a pohodlnější.

Pokud máte potíže s tím, že AirDrop nefunguje správně, vyzkoušejte tyto tipy pro řešení potíží, aby fungoval znovu.