Čekání na Xbox Cloud Gaming je u konce: nyní je k dispozici i pro iOS a počítače


Pokračuje proces rozšiřování služby Xbox Cloud Gaming, která vítá počítače se systémem Windows 10 a produkty společnosti Apple se systémy iOS a iPadOS

Na konci beta fáze, která začala loni v dubnu a pokračovala systémem pozvánek, společnost Microsoft konečně oficiálně oznámila kompatibilitu služby Xbox Cloud Gaming se zařízeními Apple a počítači se systémem Windows 10 pro předplatitele služby Xbox Game Pass Ultimate.

K přehrávání přes "cloud" Microsoftu stačí nepříliš pomalé připojení k internetu, a to i ze zařízení se systémy iOS, iPadOS a Windows 10 pomocí některého z kompatibilních webových prohlížečů. Katalog, který je k dispozici předplatitelům služby Xbox Game Pass Ultimate, obsahuje více než 100 titulů různých edic a je dostupný i uživatelům, kteří dosud nemohli službu využívat kvůli nekompatibilitě nyní podporovaných zařízení. Dobrá je také integrace s produkty, které mají přístup ke službě Xbox Game Pass Ultimate: například bude možné začít hrát na iPhonu a poté pokračovat na konzoli Xbox Series X a pokračovat v relaci od stejného stavu postupu.

Xbox Cloud Gaming na platformách Apple a Windows

Předplatné služby Xbox Game Pass Ultimate je tedy nutné zaplatit za 9,99 EUR měsíčně, což stojí za pohodlí změny titulů jedním kliknutím z více než 100, které Microsoft zpřístupnil. Chcete-li ke službě přistupovat z některého z kompatibilních zařízení, stačí přejít na stránku xbox.com/play s jedním z prohlížečů uvedených společností Microsoft: Google Chrome, Safari nebo Microsoft Edge.

Redmond uvedl produkty, které jsou nyní kompatibilní s Xbox Cloud Gaming: počítače s Windows 11 a zařízení Apple s iOS nebo iPadOS, čímž fakticky vyloučil počítače Mac. Kolegové z The Verge však mohli přistupovat a hrát přes macOS pomocí prohlížečů Google Chrome a Safari, takže by neměl být problém hrát ani na počítači Apple.

Streamingové tituly v předplacené službě Redmondu využívají "vlastní" Xbox Series X instalovaný v datových centrech Microsoftu, což umožňuje lepší výkon z hlediska grafiky a herního zážitku, ale také kratší dobu načítání.

Pro uspokojivý výkon však společnost Microsoft doporučuje připojení k internetu o rychlosti alespoň 10 Mb/s, třeba pomocí ethernetového připojení nebo alternativně pomocí připojení Wi-Fi 5 GHz. Díky tomu můžete dosáhnout maximálního výkonu, který Xbox Cloud Gaming slibuje, tedy her v rozlišení 1080p a 60 snímcích za sekundu.


"Motor" Xbox Cloud Gaming řady X

To, že servery Xbox Cloud Gaming využívají výkon nejnovější řady Xbox X od společnosti Microsoft, je novinka asi týden.

Společnost to oznámila takto: "Potvrzením závazku společnosti Microsoft učinit zážitek z hraní v cloudu ještě uspokojivějším společnost Xbox odhalila, že služba Xbox Cloud Gaming nyní běží na hardwaru Xbox řady X, což umožňuje více hráčům zažít rychlejší načítání, lepší snímkovou frekvenci a novou generaci her.

Pro zajištění ještě nižší latence a kvalitního herního zážitku na širší škále zařízení bude streamování probíhat v rozlišení 1080p a rychlostí až 60 snímků za sekundu. V budoucnu bude Xbox pokračovat v inovačním procesu a přidávat další funkce, které zlepší zážitek z hraní v cloudu.