Domů : Přípony souborů : Format .heic

.heic soubor

Typ souboru :High Efficiency Image Format

Vývojář Moving Picture Experts Group
Kategorie Rastrové obrazové soubory
Formát Binary

Co je to soubor HEIC?

Soubor HEIC obsahuje jeden nebo více snímků, které jsou uloženy ve formátu High Efficiency Image Format (HEIF). Jedná se o formát, který se běžně používá pro ukládání fotografií na mobilních zařízeních. Může obsahovat jeden nebo více obrazů společně s metadaty, které popisují každý jednotlivý obraz. Nejčastěji se používá přípona souboru ".heic". Soubory HEIC se však mohou zobrazit také jako soubory .HEIF .

Více informací

HEIF, známý také jako H.265, se stal populárním formátem pro ukládání digitálních fotografií, protože umožňuje vytvářet obrazy s menší velikostí souboru. Na rozdíl od formátu JPEG si ale zachovává kvalitu svého obrazu. Když v roce 2017 vydal Apple svůj iOS 11 a MacOS High Sierra, stal se formát standardem pro ukládání fotografií na zařízení iOS. Také Android 9 Pie představil nativní podporu pro obrazy HEIF. 

Zatímco Apple poprvé představil nativní podporu pro stolní počítače s vysokým rozlišením (MacOS 10.13), Microsoft tuto podporu představil vydáním Windows 10 1809 v říjnu 2018. Windows 10 1803, vydaný v dubnu 2018, podporuje obrázky HEIF, pokud mu nainstalujete Microsoft HEIF Image Extensions z Microsoft Store. Existuje také několik softwarových aplikací, které podporují jak prohlížení tak konverzi HEIC obrázků, včetně File Viewer Plus, který je určený pro Windows. Pro macOS existuje aplikace iMazing HEIC Converter, díky které mohou uživatelé jak prohlížet tak konvertovat HEIC obrazy. Pokud používáte iPhone a sdílíte obraz HEIC s jiným uživatelem než iOS, může být obraz automaticky převeden do formátu JPEG tak, aby byl kompatibilní s cílovou platformou. Pokud tuto změnu v iOS nechcete, nebo pokud chcete pro ukládání obrázků používat spíše HEIF než JPEG otevřete "Nastavení" v iOS, vyberte Fotoaparát → Formáty → Kompatibilní a vyberte Nejvhodnější.

POZNÁMKA: Některé digitální fotoaparáty také ukládají snímky ve formátu HEIC.

Programy, které otevírají HEIC soubory
Windows
Adobe Photoshop
Android
Simple Soft Alliance Luma: HEIF Viewer and Converter
Macintosh
Adobe Photoshop
Apple Preview
iMazing HEIC Converter
TunesBro HEIC Converter
iOS
Apple iOS
WEB
Dropbox
Google Photos

Jak otevírat soubory HEIC v systému Android

Pokud máte Android zařízení a chcete na něm otevírat soubory ve formátu HEIC, tak je to velmi snadné. Pokud je vaše zařízení aktualizováno alespoň na verzi Android 9 (známou také jako Android Pie), měli byste již mít možnost otevírat soubory HEIC. 

V každém případě můžete mít také zařízení Android, které nelze aktualizovat na verzi 9. V takovém případě se musíte uchýlit k alternativnímu řešení, jako jsou například k některé převodní aplikace. V tomto ohledu je jedním z nejjednodušších způsobů jak otevřít HEIC soubory ze systému Android použitím služby cloudového úložiště Dropbox. 

Metoda Dropbox je vhodná pro otevírání obrázků HEIC, ale ne pro jejich ukládání přímo do zařízení (jejich otevírání pomocí klasického prohlížeče obrázků by nebylo kompatibilní). Pravděpodobně jste si všimli, že pokud ukládáte HEIC obrázky z Dropboxu, již se vám neotevřou. Totéž platí, pokud se pokusíte použít Dropbox offline.

Praktickým řešením by bylo pořídit snímek obrazovky vašeho zařízení a přitom ponechat soubor HEIC otevřený v Dropboxu. Druhou metodou je použití aplikace pro převod obrázků.

Tato aplikace se jmenuje Heic to JPG Converter Free a je k dispozici zdarma v Obchodě Play. Stáhnou si jej z Obchodu Play můžete kliknutím na ikonu na domovské obrazovce vašeho zařízení nebo do kliknutím na „zásuvku aplikace“ (ta se šipkou v barvě Google) a stisknutím vyhledávacího panelu v horní části. Poté zadejte název Heic to JPG Converter Free a klikněte na první výsledek, který se vám ve vyhledávání zobrazí.

Aplikaci nainstalujte kliknutím na tlačítko Instalovat a po dokončení načítání klikněte na zelené tlačítko Otevřít. Když se aplikace otevře, okamžitě vás požádá o povolení k přístupu k vašim mediálním souborům. Pokračujte tedy kliknutím na tlačítko Povolit.

Chcete-li HEIC soubor převést, stiskněte v aplikaci tlačítko Vybrat soubor, poté projděte složky galerie vašeho zařízení, do kterých jste uložili obrázky HEIC, a klikněte na ně. Po dokončení výběru souborů stiskněte tlačítko VÝBĚR ve spodní části obrazovky. U vybraných souborů stačí zahájit převod klepnutím na tlačítko Převést (uprostřed).

Po krátké době načítání se vám zobrazí náhled převedeného souboru, ve kterém jej také můžete stisknutím tlačítka zvětšit na celou obrazovku. V galerii vašeho zařízení, ve složce Alba, najdete novou složku s názvem Heic-To-Jpg-Converter, kde aplikace uloží veškeré úspěšné převody HEIC souborů.


O HEIC souborech

Naším cílem je snaha vám pomoci pochopit, za co odpovídá soubor s příponou * .heic a jak daný soubor otevřít.

Typ souboru High Efficiency Image Format, popisy softwaru pro Mac, Windows, Linux, Android a iOS uvedené na této stránce byly individuálně prozkoumány a ověřeny pomocí příkazu SouboryInfo. Snažíme se o 100% přesnost a publikujeme pouze informace o formátech souborů, které jsme testovali.