Domů : Přípony souborů : Format .bsp

.bsp soubor

Typ souboru :Quake Engine Game Map File

Vývojář id Software
Kategorie Game Files
Formát Binary

Co je to soubor BSP?

Soubor BSP je mapový soubor používaný hrami vyvinutými jedním z herních motorů Quake. Obsahuje informace o rozvržení, objekty a prostředky pro mapu úrovně. Soubory BSP jsou používány mnoha hrami, včetně Quake, Quake 2, Quake 3, Half-Life, Half-Life 2, Team Fortress, Counter-Strike, Counter-Strike: Condition-Zero, Portal a Call of Duty: World at Válka.

Více informací

BSP je zkratka pro "Binary Space Partitioning", což je technika, která rozkládá složité polygony na konvexní sady. To umožňuje rychlejší vykreslování 3D map. Soubory BSP se skládají z "kusů", což jsou kousky dat, které jsou definovány v záhlaví souboru. Mezi ně patří Entity, Nodes, Vertices, Planes, Leaves, Visibility, Faces a Textures.

Mapy BSP jsou zkompilovány do binárního formátu. Mohou být zkompilovány ze souborů .MAP pomocí nástrojů jako Q3Map2 a Irrlicht. Mohou být také vytvořeny pomocí programů id Software, jako jsou GtkRadiant a DarkRadiant.

Protože soubory BSP jsou kompilovány z projektů editoru map, obvykle nejsou přímo upravovány. Některé decompilers BSP mapy existují, jako například Q3Map2, EntSpy, Vmex a BSP2MAP, ale obvykle nejsou správně dekompilovány BSP soubory.

Quake motory, které používají BSP soubory zahrnují id Tech 1 (Doom Engine), Quake Engine (původní Quake engine), id Tech 2 (Quake II Engine), id Tech 3 (původně používaný pro Quake III Arena) a id Tech 4 (původně používaný pro Doom 3).

POZNÁMKA: Protože Valve je zdrojový motor pocházel z Quake motoru, to také používá BSP soubory pro mapy. Source Engine byl použit pro vývoj her jako Half-Life 2 a Team Fortress 2.

Programy, které otevírají BSP soubory

O BSP souborech

Naším cílem je snaha vám pomoci pochopit, za co odpovídá soubor s příponou * .bsp a jak daný soubor otevřít.

Typ souboru Quake Engine Game Map File, popisy softwaru pro Mac, Windows, Linux, Android a iOS uvedené na této stránce byly individuálně prozkoumány a ověřeny pomocí příkazu SouboryInfo. Snažíme se o 100% přesnost a publikujeme pouze informace o formátech souborů, které jsme testovali.