Země by se kvůli „odpadu“ mohla stát podobnou Saturnu


Podle Jakea Abbotta bude mít Země brzy vlastní prstence jako Saturn: budou tvořeny vesmírným odpadem a je třeba brzy najít řešení

Problém vesmírného odpadu je den ode dne palčivější. Nedávné nebezpečí kolize, které zažila Mezinárodní vesmírná stanice, je jen špičkou ledovce, která začíná vážně znepokojovat vědeckou komunitu, která se stále více snaží najít řešení problému "vesmírného smetí".

Podobně jako Saturnovy prstence

V oblasti vesmírného smetí existuje od roku 1978 teorie, která předpokládá nejhorší možný scénář: nazývá se Kesslerův syndrom a navrhl ji konzultant NASA Donald J. Kessler.

Od roku 1978 existuje teorie, která předpokládá nejhorší možný scénář. Navrhl ji konzultant NASA Donald J. Kessler.

Podle této slavné teorie bude množství úlomků plujících na nízké oběžné dráze Země v určitém okamžiku tak velké, že se objekty na oběžné dráze budou stále častěji dostávat do kolizí.

Srážky zase budou generovat další úlomky v nekonečné spirále, která by v blízké budoucnosti mohla znemožnit i používání telekomunikačních družic, natož výzkum vesmíru.

Jedná se pouze o nejhorší možný scénář: v současné době existují desítky studií v oblasti obnovy kosmického odpadu, ale je třeba rychle pokročit a některé z těchto projektů konečně uvést do provozu.

Nedávná zpráva ESA potvrzuje přítomnost více než 170 milionů kusů odpadu na oběžné dráze větších než jeden milimetr, z nichž asi 670 000 je větších než jeden centimetr.

A ještě nedávno profesor Jake Abbott z univerzity v Utahu prohlásil, že "Země bude mít brzy své vlastní prstence, jako má Saturn, ale budou tvořeny vesmírným odpadem".


Magnety pro sběr "prstenců trosek"

Podle Abbotta by Země mohla velmi brzy vypadat jako Saturn: "většina trosek putuje po oběžné dráze Země", říká Abbott, a právě proto profesora nepřesvědčuje představa, že by je zachytilo jednoduché robotické rameno.

Rychlost, kterou se pohybují objekty na oběžné dráze, je větší než 7 kilometrů za sekundu: při takové rychlosti může sonda přemístit asteroid a úlomky o velikosti několika milimetrů se mohou stát obávaným objektem. "

Jak tedy zabránit vzniku "saturnských prstenců" z úlomků kolem Země, které by mohly bránit pokroku v průzkumu vesmíru a komplikovat komunikaci s planetou?

V nedávném článku publikovaném v časopise Nature navrhuje výzkumný tým pod vedením Abbotta něco, co nazývá "prvním tažným paprskem v historii": velký magnet, který dokáže přitáhnout a zpomalit proud trosek, poté je nabrat a přemístit z cesty.

Projekt využívá takzvané vířivé proudy neboli Foucaultovy proudy, které vznikají změnou magnetického toku v proměnlivém magnetickém poli. Obrovský magnet by fungoval na vrcholu robotického ramene, takže by se proudy generovaly ve správné výšce.

Magnety jsou jedním z nejpopulárnějších řešení problému vesmírného odpadu a Abbottův vlečný paprsek je jedním z možných řešení: "Od teď už je to jen o inženýrství," uzavírá Abbott, "stačí to postavit a vypustit.