Windows 11, vše o TPM 2.0: co to je, k čemu to je a proč je to důležité


Mezi nejdiskutovanější požadavky systému Windows 11 patří TPM verze 2.0: co to je a proč bychom to měli považovat za zásadní

Jak už to tak bývá, když se představí něco nového, oznámení systému Windows 11 monopolizovalo pozornost webu. Fanoušci se už nemohou dočkat, až uvidí další operační systém Microsoftu v praxi, ale nebude to mít jednoduché kvůli řadě faktorů a zmatkům, které po oznámení nastaly.

Původně Microsoft oznámil, že Windows 11 budou k dispozici do konce roku, ale pak upřesnil, že na nových počítačích budou k dispozici do konce roku 2021 (v těchto dnech převládá hypotéza říjen), zatímco ti, kteří již mají licenci Windows 10, si budou muset počkat na aktualizaci, která přijde v první polovině roku 2022. Nedopatření Microsoftu situaci ještě více zkomplikovalo: mezi požadavky pro Windows 11 byl nejprve uveden TPM 1.2, ale o několik dní později byl opraven na TPM 2.0, což je relativně nová funkce, která by mohla vyloučit několik produktů, které ještě nejsou zastaralé. Co je to ale TPM a jak je nezbytný?

Co je to TPM a proč je důležitý

TPM je nejprve zkratka pro Trusted Platform Module, což je čip zabudovaný do základních desek počítačů nebo do procesoru. Úkolem čipu TPM je chránit kryptografické klíče, přihlašovací údaje a další citlivé údaje, jako jsou otisky prstů, které se používají k přístupu do počítače, před malwarem a hackery.

Kradené heslo je velký problém, ale lze ho změnit a problém vyřešit. Ale když je otisk prstu ukradený... no, je to mnohem složitější. Význam čipu TPM je tedy zásadní, je to klíčový čip v dnešním světě, kde se informace stále častěji pohybují v digitální podobě a kde se v chytrých telefonech a počítačích nachází spousta citlivých informací.

TPM je základem technologií, jako je Windows Hello, BitLocker a mnoho dalších v operačním systému, takže skutečnost, že se Microsoft rozhodl postavit Windows budoucnosti na čipu TPM 2, je velmi důležitá.0, nejnovější a papírově také nejbezpečnější, by nemělo být překvapením, zejména v historické době, jako je ta současná, kdy pandemie smazala hranici mezi spotřebitelským a firemním využitím, a to i díky masivnímu využívání chytré práce.

Zkrátka, maximální zabezpečení je nutné jak u spotřebitelských, tak u firemních produktů, protože hranice mezi nimi už téměř neexistuje. Teoreticky by většina notebooků a předem sestavených počítačů z posledních let neměla mít problém s podporou TPM 2.0. Totéž by mělo platit i pro systémy sestavené z moderních komponent, tedy od roku 2017.


Spekulovat o čipech TPM se již začalo

Koneckonců stránka Microsoftu se systémovými požadavky pro Windows 11 je nyní zcela jasná: potřebujete čipy Intel Core 8. generace nebo novější, případně čipy AMD Ryzen 2000 nebo novější. Pokud máte počítač bez TPM, ale s komponentami podporujícími nový operační systém, můžete si zkusit koupit modul TPM speciálně pro vaši základní desku na Amazonu nebo eBay.

Obvykle stojí skromných 10 až 15 eur, ale v posledních dnech ceny kvůli náhlé poptávce a spekulantům vzrostly desetinásobně.