WhatsApp, nová funkce pro hlášení podvodů a falešných zpráv


V aplikaci WhatsApp přichází nová funkce pro blokování falešných zpráv a online podvodů. Zjistěte, jak bude Checkpoint Tipline fungovat

Společnost, která stojí za Facebookem, Instagramem a WhatsAppem, již nějakou dobu vede tvrdý boj proti falešným zprávám a online podvodům. Některá opatření již byla přijata na sociálních sítích, ale nyní přišla řada i na aplikaci pro zasílání zpráv. Do aplikace WhatsApp přichází nová funkce proti falešným zprávám.

Funkce bude prozatím zavedena pouze v Indii a bude se jmenovat "Checkpoint Tipline". Bude sloužit k analýze a řízení šíření falešných zpráv a míry dezinformovanosti veřejnosti během nadcházejících indických voleb. V těchto situacích, které mají zásadní význam pro určování politického a společenského klimatu, se hoaxy na internetu množí a stíhají se navzájem. A to nejen prostřednictvím sociálních sítí, ale i soukromých zpráv.

WhatsApp proti falešným zprávám: nová funkce pro hlášení hoaxů a podvodů

CheckPoint Tipline bude rychlou linkou pro hlášení všech podvodů, falešných zpráv a hoaxů, které se šíří v aplikaci WhatsApp. Iniciativu spustil indický startup PROTO, který spolupracuje s populární aplikací pro zasílání zpráv. Díky nové funkci budou moci uživatelé nahlásit nejasné zprávy nebo zprávy z nespolehlivých zdrojů zasláním zprávy WhatsApp na číslo +91-9643000888. Pokaždé, když uživatel nahlásí podezřelý článek nebo odkaz, PROTO jej zkontroluje a nabídne odesílateli další informace, které odhalí, zda se jedná o skutečné nebo falešné zprávy. Pro každý testovaný obsah budou dokonce stanoveny úrovně důvěryhodnosti: pravdivý, nepravdivý, zavádějící, zpochybněný ostatními nebo nejistý. PROTO k odpovědi připojí také veškeré dostupné informace o kontrolovaném obsahu.

Služba zatím pokrývá tyto jazyky: angličtinu, telegu, bengálštinu, hindštinu a malajálamštinu, tedy všechny indické regionální jazyky. Zakladatelé PROTO, Ritvvij Parrikh a Nasr ul Hadi, jsou s projektem velmi spokojeni. V rozhovoru prozradili, že cílem je také prozkoumat úroveň dezinformací na WhatsApp. Falešné zprávy jsou fenoménem, který je všem známý, ale stále málo analyzovaný. Checkpoint Tipline bude mít za úkol zjistit, které falešné zprávy jsou schopny pohnout veřejným míněním. Dále budou analyzovány oblasti, kde se vyskytuje nejvíce dezinformací, a typ lidí, kteří jsou nejvíc ochotni jim věřit a sdílet je. Stručně řečeno, nejde jen o službu, která má tento jev omezit, ale o příležitost k jeho hloubkové analýze

.