Televizní dálkový ovladač budoucnosti bude mít další tlačítko


TW Electronics představuje nový dálkový ovladač, který předjímá budoucnost: stále větší personalizace při sledování televize

TV se mění, a nemáme na mysli jen přechod v Itálii z digitálního vysílání první generace na nové DVB-T2, ale také streamování a rostoucí počet bezplatných nebo placených platforem pro sledování kdysi nemyslitelného množství kvalitního obsahu. První náznaky se již objevily.

Přicházejí z Newbury ve Velké Británii, kde výrobce dálkových ovladačů TW Electronics oznámil nový design svých zařízení. Společnost TW Electronics vyrábí dálkové ovladače pro standardní vybavení moderních chytrých televizorů a TV boxů (v historii vyráběla ovladače pro společnosti Technicolor, Sagemcom, Humax, Kaon, Arris, Canal Plus, Telefonica, Freebox) a také pokročilé univerzální ovladače, které si uživatelé mohou zakoupit jako náhradu za standardní ovladač na svém televizoru, pokud jim příliš nevyhovuje. Nejnovější oznámený model je kompatibilní se všemi televizory Smart TV a televizory se systémem Android s rozhraním Google TV a je vybaven multifunkčním tlačítkem, které lze úpravou softwaru přizpůsobit k provádění tří různých akcí.

Dálkový ovladač s tlačítkem navíc

Tlačítko navíc na novém dálkovém ovladači TW Electronics pro televizory Google je evolucí tlačítka "Oblíbené", které je již přítomno na téměř všech nejmodernějších dálkových ovladačích. Tlačítko, které obvykle slouží k rychlému přístupu k seznamu filmů a epizod televizních seriálů ke sledování na streamovací platformě, na které právě surfujeme.

S novým tlačítkem jsou nyní k dispozici tři funkce: první je standardní tlačítko Android TV, tedy oblíbené položky nebo (u televizorů Google) funkce "Objevovat"; druhé je tlačítko umožňující změnu uživatelského profilu; třetí je přizpůsobitelné výrobcem televizoru. Druhá možnost je velkou novinkou, přinejmenším u Google TV, kam uživatelské profily právě dorazily.

Tento typ designu však bude pro dálkové ovladače zítřka stále častěji standardem, vzhledem k tomu, že streamovací platformy se vydávají cestou přizpůsobování obsahu podle vkusu uživatele. V budoucnu tedy bude normální, že každý člen domácnosti vezme do ruky dálkový ovladač a především stiskne tlačítko pro změnu profilu.

Takto se každý člen rodiny nebude jen dívat na televizi: bude sledovat svou vlastní televizi.


Budoucnost: chytrý telefon jako dálkový ovladač

Na cestě je ještě jedna možnost, která je v současné době omezena na svět Google TV: použití chytrého telefonu jako dálkového ovladače. Tato možnost bude brzy součástí aplikace Google Home pro Android a rozšíří se s příchodem systému Android 12 na stále více telefonů.

Při použití smartphonu jako dálkového ovladače ani nebudete muset stisknout tlačítko pro změnu profilu: každý smartphone spojený s televizorem bude automaticky propojen s profilem, vzhledem k tomu, že smartphone je osobní a každý člen rodiny má svůj vlastní.