Telegram: vstup do soukromé skupiny je díky QR


Telegram získává spoustu nových funkcí: aplikace Pavla Durova se stále více stává skutečnou alternativou k aplikaci WhatsApp.

Přístup do soukromých skupin Telegramu je díky QR kódům mnohem jednodušší. Potvrzuje to v posledních hodinách vydaná beta verze 7.5 pro Android, která obsahuje několik zajímavých funkcí, díky nimž se přímý konkurent WhatsApp může postavit svému rivalovi.

Nejnovější verze, která je k dispozici pro zařízení s operačním systémem Android prostřednictvím oficiálního kanálu určeného registrovaným uživatelům jako beta testerům, předjímá o nějaký čas stabilní verzi, která bude k dispozici ke stažení jako obvykle prostřednictvím obchodu Google Play. Uživatelé Apple se však nemusí bát. Ve skutečnosti byly všechny nové funkce související s fungováním skupin zaznamenány již v poslední verzi klienta pro macOS, určené uživatelům, kteří aplikaci používají na stolních počítačích a přenosných zařízeních z Cupertina.

Telegram, přístup do soukromých skupin přes QR

Hlavní funkcí integrovanou do Telegramu v příští verzi bude bezpochyby funkce týkající se pozvánek do skupin. Pokud testy potvrdí, že to funguje, nová stabilní verze umožní přístup do soukromých skupin prostřednictvím QR kódu, který bude možné orámovat fotoaparátem chytrého telefonu nebo tabletu.

Zavedení přináší výhodu nejen z praktického hlediska pro uživatele (skenování místo odkazu pro sdílení prostřednictvím zprávy), ale také pro samotné správce skupin. Správci budou moci spravovat pozvánky nastavením doby platnosti QR kódu vyjádřené v hodinách, dnech nebo týdnech a také maximálního počtu přístupů prostřednictvím stejného obrázku.


Telegram, další novinky

Stejná beta verze dává zelenou také možnosti, opět pro správce, přeměnit standardní skupinu na skupinu vysílání. Stejná beta verze dává zelenou také možnosti správců přeměnit standardní skupinu na skupinu vysílací. Mezi vlastnosti tohoto režimu patří možnost hostit neomezený počet účastníků, obvykle omezený na maximálně 200 tisíc uživatelů.

Pro ty, kteří hodlají tuto novou funkci využít, je třeba poznamenat, že ve vysílacích skupinách mohou zprávy publikovat pouze správci. Dalším omezením je, že jakmile je skupina jednou nastavena jako vysílací skupina, není možné ji převést zpět na tradiční skupinu.

Ve veřejných skupinách byl navíc přidán časovač sebedestrukce, který lze nastavit na 24 hodin nebo 7 dní. Tuto funkci mohou přidat správci a po uplynutí zvoleného časového rámce se zveřejněné zprávy z chatu automaticky odstraní.