Sociální sítě pod útokem, pozor na hackery: jak se bránit

Více než polovina všech pokusů o přihlášení na platformách sociálních médií jsou pokusy o krádež identity, ukazuje zpráva společnosti Arkose Labs. Společnost zabývající se kybernetickou bezpečností analyzovala více než 1,2 miliardy transakcí v oblasti finančních služeb, elektronického obchodování, cestování, sociálních médií, her a zábavy a upozornila na hlavní trendy.

Mezi tyto trendy patří využívání botů k bleskovým útokům na miliony profilů: více než tři čtvrtiny útoků na sociální média byly provedeny automatizovanými boty. Dvacet pět procent žádostí o vytvoření nového profilu je podvodných. Z údajů "Q3 Fraud and Abuse report" společnosti Arkose Labs tedy vyplývá přinejmenším alarmující obrázek a spíše jistota než podezření, že si hackeři nyní vybrali sociální sítě jako první oběti svých útoků. Ukazuje se také, že ve srovnání s jinými odvětvími je sociální sektor napadán především roboty a mnohem méně lidskými hackery.


Špatní boti mají rádi sociální sítě

Od útoků na převzetí účtu až po pokusy o vytvoření zcela falešných účtů pro další podvody čelí platformy sociálních médií velkému množství a různorodosti hrozeb ze strany botů i skutečných kyberzločinců. Více než 75 % útoků na sociálních sítích však představují automatizované útoky botů. Arkose Labos vysvětluje, že na rozdíl od jiných odvětví jsou pokusy o krádež účtu v sociálních médiích nejčastější: pokusů o krádež je dvakrát více než vytvořených falešných účtů. Podvodníci se proto snaží shromažďovat osobní údaje z účtů legitimních uživatelů a v menší míře pak vytvářet falešné účty, které nejsou spojeny se skutečnou osobou.

Jak se bránit proti krádeži identity na sociálních sítích

Ve světle těchto údajů je jasné, že i náš profil na Facebooku, Twitteru, Instagramu nebo jiné úspěšné sociální síti se jednoho dne může stát cílem botů a hackerů. Obranné strategie jsou jak technické, tak behaviorální. Nastavení dvoufaktorového ověřování a silného hesla jsou základními technickými prostředky obrany. Vyvarovat se zveřejňování příliš mnoha osobních údajů na sociálních sítích je užitečný způsob, jak v případě narušení profilu zabránit nejhoršímu. Omezení přístupu k webům a aplikacím přes náš profil na sociální síti na minimum omezuje možné brány, kterými se hackeři mohou dostat k našim cenným osobním údajům.