Rozloučení s aplikací WhatsApp na některých smartphonech: tady jsou ty, kterých se to týká


Přibližně za měsíc přestane aplikace WhatsApp na některých telefonech fungovat a neumožní ani zálohování chatů: tady je, koho se to týká a co musí udělat

Přibližně 1. listopadu se několik milionů uživatelů systému Android probudí a čeká je nemilé překvapení: aplikace WhatsApp přestane fungovat. Nebudete moci odesílat ani přijímat zprávy, ani zálohovat své předchozí konverzace.

Všichni uživatelé s telefonem se systémem Android verze 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) se budou muset 1. listopadu 2021 se službou WhatsApp rozloučit. Tuto verzi uvedla společnost Google na trh v březnu 2012 a na světě je stále velmi málo telefonů, které ji používají, a to jen malé procento všech chytrých telefonů se systémem Android. Protože však na světě existují 3 miliardy chytrých telefonů se systémem Android, je jasné, že se jedná o ne méně než 1-2 miliony uživatelů aplikace WhatsApp, kteří již nebudou moci chatovat přibližně za měsíc. Společnost WhatsApp má velmi dobré důvody, proč těmto uživatelům zavřela dveře, a několik rad, jak o své konverzace nepřijít.

Proč WhatsApp přestává fungovat

Argument je velmi jednoduchý: čím starší je operační systém, tím je nezabezpečenější a nebezpečnější. Technologie zabezpečení v roce 2012 nebyly tak robustní jako dnes a za téměř deset let měli hackeři čas a příležitost najít tisíce zranitelností v systému Android 4.0.4 a aplikacích, které na něm běží.

WhatsApp si na druhou stranu nemůže dovolit vynakládat lidské a finanční zdroje na aktualizaci aplikace i pro zastaralá zařízení, a proto stanovuje přesné limity pro ukončení podpory jednotlivých verzí operačních systémů společností Google a Apple.

Nyní je řada na Androidu 4.0.4 a není cesty zpět: od tohoto dne je WhatsApp navždy sbohem.


Rozloučení s aplikací WhatsApp: co dělat

Pokud máte telefon s operačním systémem Android 4.0.4, uděláte dobře, když si zálohujete archiv chatu a vyměníte telefon za telefon s novější verzí systému Android.

Chcete-li zálohovat konverzace WhatsApp v systému Android, musíte otevřít aplikaci, otevřít hlavní nabídku v pravém horním rohu (ta se třemi tečkami) a poté přejít do Nastavení > Chaty > Zálohování chatů.

Chcete-li zjistit, jakou verzi systému Android máte nainstalovanou v telefonu, musíte přejít do Nastavení > O telefonu > Verze systému Android.