Prohlížeč rozšířené reality od Applu přijde, ale ne ve chvíli, kdy to všichni očekávají


Apple pracuje na dalším revolučním produktu: Jde o prohlížeč rozšířené reality, o kterém se stále více mluví a který by mohl přijít v roce 2022, ale na trh se nedostane

Očekávání cupertinského prohlížeče rozšířené reality začíná narůstat, k čemuž se v několika dnech vyjádřily dvě "těžké váhy" informací o náhledu Applu, například analytik Ming-Chi Kuo - který se v minulosti s mnoha předpověďmi nemýlil - a novinář Mark Gurman z Bloombergu - vždy informovaný o krocích Applu.

Před několika dny se Kuo vyjádřil jasně o tom, jakým způsobem Cupertino přistupuje k projektu AR visoru. Společnost Apple údajně plánuje produkt, který za několik let nahradí iPhony a způsobí podobnou revoluci, jaká se díky vizionářskému přístupu Steva Jobse zrodila před více než deseti lety v podobě chytrých telefonů, jak je známe dnes. Podle Kuoa nebude prohlížeč rozšířené reality společnosti Apple v budoucnu ke své práci potřebovat ani Mac, ani iPhone: bude zcela autonomní, a bude tak schopen nahradit druhý z nich.

Těžkosti ambiciózního projektu

V posledních hodinách se o prohlížeči rozšířené a virtuální reality společnosti Apple vyjádřil známý publicista agentury Bloomberg Mark Gurman v rámci svého týdenního podcastu Power Up. Novinář se podělil o informace, na které narazil, podle nichž Apple skutečně pracuje na displeji rozšířené reality s cílem představit jej v roce 2022.

Jde o to, že projekt by mohl být představen příští rok, ale mezi oznámením a skutečnou dostupností na trhu může uplynout spousta času. Jde o to, že projekt by mohl být představen příští rok, ale mezi oznámením a jeho skutečnou dostupností na trhu by mohlo uplynout hodně času, a to především kvůli nedostatku čipů, který trápí průmysl od pandemie, což by Applu ještě více ztížilo vývoj tak ambiciózního projektu, jako je prohlížeč rozšířené reality, který právě z tohoto důvodu znamená značné potíže.

Pro vytvoření prohlížeče rozšířené reality, který má Apple na mysli, by Cupertino muselo investovat hodně peněz do výzkumu a vývoje, protože, jak varuje Gurman, "bude mít složitou a nákladnou konstrukci". Apple zkrátka chce dělat věci "po jablečném způsobu" a přinést na trh technologicky vyspělý produkt, který bude mít propracovanou funkčnost a design, ale zároveň bude cenově dostupný pro každého.


Oznamení v roce 2022, na trhu také v roce 2023

Apple by tedy mohl svůj AR visor představit na obvyklé výroční konferenci pro vývojáře, která se obvykle koná na začátku léta, ale produkt by mohl být skutečně k dostání ke koupi na konci roku 2022 nebo třeba až v roce 2023. Gurman upozornil, že by nebylo neobvyklé, kdyby společnost Apple odložila prezentaci od dostupnosti produktu.

Raritní, to ano, ale neobvyklé. Stačí se podívat, jak připomněl, na první generaci hodinek Apple Watch, která se objevila v obchodech 227 dní po svém oznámení. Ale každý mrak má i světlou stránku, protože Apple by mohl využít příležitost k marketingovému tlaku - oblasti, ve které má jen málo konkurentů -, aby zvýšil očekávání fanoušků, spolupracoval s vývojáři na řádné podpoře svého AR visoru aplikacemi a pak ho stylově uvedl na trh.