Proč je můj telefon časem pomalejší?


Každý si někdy všiml zpomalení svého smartphonu po měsících nebo letech používání, zde je návod, jak to napravit

Pokud nepatříte mezi spotřebitele, kteří mění svůj smartphone každých šest měsíců, je normální, že po nějaké době zaznamenáte pokles výkonu. Zejména po několika měsících začínáme pozorovat zpomalení. Co je příčinou těchto problémů a jak je lze vyřešit?

Pokles výkonu není způsoben pouze značkou nebo cenou telefonu. Téměř každý chytrý telefon má tendenci po nějaké době přestat fungovat tak efektivně jako na začátku. Samozřejmě, že u základního telefonu je větší pravděpodobnost, že ztratí výkon dříve než u špičkového telefonu, ale za zpomalení často mohou uživatelé. K obnovení chytrého telefonu často stačí dobře vymazat paměť. V některých případech, zejména pokud máme telefon již několik let, však toto řešení nemusí stačit. Naštěstí existuje celá řada opatření, která můžete provést, abyste své zařízení vrátili do správných kolejí.

Aktualizace

Vždy se doporučuje neustále aktualizovat mobilní operační systém. Je však normální, že každá nová verze je určena pro stále výkonnější telefony. Pokud tedy máme starší zařízení a výrobce vydá aktualizaci operačního systému, ať už jde o Android, iOS nebo Windows Phone, neměli bychom ji instalovat se zavřenýma očima. Náš smartphone možná nemá dostatečný výkon pro novou verzi. Totéž platí pro operační systém i pro aplikace. Většina nejoblíbenějších a nejpoužívanějších aplikací, jako je Instagram, WhatsApp nebo Facebook, je neustále aktualizována. Každé stahování nové verze by mohlo vést k přetížení smartphonu. Zvláště pokud váš smartphone nemá velkou vnitřní paměť. Různé aplikace časem spotřebovávají paměť RAM a procesor. Výsledek? Chyby a neustálé načítání. Zkrátka uživatelský zážitek, na který se zapomíná. Proto nemusíme vždy instalovat nejnovější verzi, a pokud máme starší telefon, měli bychom se zamyslet nad kontrolou aplikací a odstranit ty méně používané. Můžeme si také nainstalovat aplikace Lite různých sociálních sítí. Skutečným problémem při používání starších verzí aplikací je kybernetická bezpečnost. Mnoho lidí to neví, protože je nepoužívá a myslí si, že nejsou aktivní, ale důvodem zpomalení a přehnané spotřeby baterie jsou ve většině případů aplikace, které pracují na pozadí. Jedná se o aplikace, které fungují, i když je zrovna nepoužíváme. Zejména aplikace pro zasílání zpráv a e-mailů takto fungují i nadále. Ale také mnoho sociálních aplikací. Co můžeme udělat pro vyřešení tohoto problému? Jednoduše přejdeme do nastavení a v části Baterie zkontrolujeme, které aplikace spotřebovávají nejvíce energie. V tuto chvíli máme dvě řešení: buď aplikaci odinstalovat, nebo zablokovat její aktivaci na pozadí.


Paměť

Většina smartphonů používá paměť flash. Tato paměť zaručuje efektivní výkon na začátku své životnosti, ale jakmile se začne zaplňovat, má tendenci výrazně snižovat rychlost samotného zařízení. Existují tři typy pamětí NAND: SLC, MLC a TLC. Všechny nejpoužívanější typy pamětí však mají omezení počtu cyklů zápisu na jednu paměťovou buňku. Co tedy můžeme udělat, abychom se zpomalení vyhnuli? Vždy se držte pod 75 % celkové paměti.