PostePay, pozor na falešný e-mail, který krade data i peníze


Probíhá nový phishingový útok a tentokrát se hackeři skrývají za identitu Poste Italiane s falešným e-mailem od PostePay: jak se bránit

Hackeři se opět zaměřili na uživatele PostePay, předplacené dobíjecí karty Poste Italiane. Falešný e-mail zaslaný útočníky skrývajícími se za jménem PostePay se snaží nic netušícím uživatelům ukrást data a peníze.

Jedná se o rozsáhlou kampaň phishingových útoků, při které si kyberzločinci údajně vyžádali již několik obětí. Již několik týdnů se šíří falešný e-mail PostePay, který uživatelům vyhrožuje, že pokud nebudou souhlasit se změnami ve své službě PosteID s podporou SPID, nebudou moci nadále používat svou předplacenou kartu Poste Italiane. Je zřejmé, že se jedná pouze o podvod, ale přítomnost loga společnosti přiměla mnoho lidí, aby na něj naletěli. Přinášíme vám několik rad, jak se těmto phishingovým útokům bránit a zajistit si bezpečnost svých dat a bankovního účtu.

PostePay, falešný e-mail pro krádež dat

Již několik týdnů se objevují zprávy o falešném e-mailu od společnosti Poste Italiane, který se zaměřuje právě na držitele PostePay. Obsah e-mailu tvrdí, že pokud nekliknete na odkaz a nezadáte své údaje, ztratíte možnost používat předplacenou kartu.

Tady je text falešného e-mailu, proti kterému se můžete bránit:

"Vážený zákazníku,

Oznamujeme Vám, že došlo k úpravě Všeobecných podmínek služby digitální identity "PosteID SPID-enabled" v nové verzi.

Co to pro vás znamená?

Základní služba, jak je popsána ve všeobecných podmínkách služby, je pro fyzické osoby zdarma. Nedochází k žádným změnám ve funkčnosti a používání digitální identity.

O budoucích změnách Všeobecných podmínek služby budou držitelé karet informováni s dostatečným předstihem prostřednictvím konkrétních informací na webu nebo na nástěnce, případně jinými kanály nebo způsoby, které se Poste může rozhodnout přijmout.

Upozorňujeme, že

Nesouhlasíte-li se změnami smlouvy, nemůžete nadále používat svou kartu PostePay. Potřebujeme také vaši spolupráci, do 48 hodin od obdržení tohoto sdělení budete muset aktualizovat údaje ve svém online profilu."


Phishing, rady společnosti Poste Italiane, jak se bránit

Po různých phishingových kampaních, které se zaměřily na zákazníky Poste Italiane, vytvořila společnost speciální webovou stránku "Jak se bránit proti podvodům na internetu a v aplikacích", kterou zveřejnila na svých webových stránkách. Největší riziko, jak vysvětlují, spočívá v odcizení osobních údajů, které by mohly být použity k vyprázdnění běžného účtu nebo v tomto případě karet PostePay.

Na obranu by si uživatelé měli uvědomit, že Poste Italiane a PostePay nikdy nežádají o důvěrné údaje ani prostřednictvím e-mailu, textových zpráv, chatů na sociálních sítích nebo operátorů call centra. Pokud vás někdo o tyto informace požádá, může se jednat o pokus o podvod a nikdy byste je neměli sdělovat. Z tohoto důvodu byste nikdy neměli klikat na podezřelé odkazy v e-mailech a textových zprávách a vždy si ověřte důvěryhodnost zprávy: zkontrolujte, zda je odesílatelem oficiální adresa nebo číslo, zda neobsahuje pravopisné chyby, a pokud jsou v ní přílohy, nikdy je neotvírejte. Pokud obdržíte falešný e-mail PostePay, můžete pokus o podvod nahlásit na adrese [email protected] Poté e-mail vyhoďte a odstraňte jej z koše.